banner461

Ürgüp Mehmet Dinler İlkokulu Comenius Projesi yle Avrupa Birliği ne Girdi!

AB Ulusal Ajans bütçesiyle yapılan “ Zamanlar ve Kültürler Arası Köprüler” isimli Comenius projesi kabul edilen Mehmet Dinler İlkokulu, iki yıl sürecek bir çalışmaya adım atmıştır.

banner503
Ürgüp Mehmet Dinler İlkokulu Comenius Projesi yle Avrupa Birliği ne Girdi!
08 Aralık 2012 Cumartesi 10:57

banner143
banner134

 Proje; Türkiye, Romanya’dan iki okul, Estonya, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Polonya olmak üzere 8 ortaktan oluşmaktadır.Projenin ilk planlamasını yapmak ve okul ortaklarıyla tanışmak üzere, okul müdürü Cengiz Ablak, İngilizce öğretmeni Ayla Takar, Sosyal Bilgiler öğretmeni Sare Akırmak ve sınıf öğretmeni Mustafa Korucu’dan oluşan ilk heyet, 12 Kasım 2012’de Romanya’nın başkenti Bükreş’e giderek 5 gün süren bir ziyaret yapmışlardır.

Okul müdürü Cengiz Ablak, Romanya’daki koordinator öğretmenin ve ekibinin kendileriyle çok ilgilendiğini, okula gittiklerinde yöresel kıyafetlerini giymiş okul çocuklarının geleneklerine uygun olarak  tuz ve ekmek ikram ederek karşıladıklarını ve birlikte Türk halayına benzer şekilde oynadıklarını, sonra okulu gezdiklerini , çocukların müzik ve dans gösterilerini  izledikten sonra proje hakkında toplantı yaptıklarını belirtti. Ülkemizi tanıtmak için okulda çok güzel bir sergi hazırlamanın yanısıra, geleneksel tatlarımız olan Türk lokumu,kuru kayısı, kabak çekirdeği ve kuru üzüm ikram ettiklerini ve çok büyük ilgi gördüğünü,ayrıca ortak ülkelerin koordinatörlerine hediye ettiğimiz elişi ürünlerin çok beğeni kazandığını ifade etti. Bu çalışmaların yanısıra, Romanya tarihini ve kültürünü tanımak üzere, ünlü şatoları  BRAN , PELES  VE DRACULA Şatolarını, ayrıca dünyanın en büyük, en pahalı ve en ağır binası olan PARLEMENTO SARAYI’na yapılan geziler düzenlediklerini belirtti. Şubat ayında Estonya’ya yapılacak ziyaretle devam edecek olan proje , okulda çocuklarla yapılan pek çok aktivite ile de destekleniyor. Mehmet Dinler İlkokulu’ndaki öğrenciler, comenius ortaklarının kültürel ve coğrafi özelliklerini öğrenirken , Türk kültürünü ve Kapadokya’yı tanıtmaya devam edecek.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
tebrikler - 8 yıl önce
tebrik ediyorum ürgüp ve ürgüplüleri herşeyin ilki ürgüp tescilli marka kent ürgüp