banner461
banner195

Yerli Malı Haftası Lara Kolejinde Coşkuyla Kutlandı

Nevşehir Özel Lara Koleji öğrencileri tarafından 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftası dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Yerli Malı Haftası Lara Kolejinde Coşkuyla Kutlandı
14 Aralık 2012 Cuma 15:11

banner143
banner134

 Öğrenciler evlerinden getirdikleri yiyeceklerle Yerli Malı Haftası'nı coşkuyla kutladılar. Öğrenciler getirdikleri ürünleri tüketerek   yerli malı tüketimine dikkat çektiler. Değişik şapkalarla yerli ürünler hakkında şiirler okuyan öğrenciler  kendilerini izleyenlere de  yerli malı tüketmeleri konusunda çağrıda bulundular. Öğrencilerin yöresel ürünler getirmeleri ve Nevşehir’e ait topraktan yapılma çaydanlık ve bardaklarda çay servisi yapmaları oldukça ilgi gördü. Sınıf öğretmeni Derviş Bedir   “ Daha önceden bir çok ürünü yurt dışından temin ederdik. Ancak günümüzde  her türlü yiyecek ve giyecek ihtiyacını yurt içinden sağlamamız mümkün hale geldi. Biz de hafta boyunca yaptığımız etkinliklerle yerli malı tüketimine dikkat çekiyoruz ” şeklinde konuştu.

 

Okul müdürü Ulaş İnönü ise  TBMM'nin 12 Aralık 1929 tarihinde yerli malının tüketilmesi yönünde çalışmalar yaptığını söyleyerek   "O gün alınan kararla, 12 Aralık günü Yerli Malı Haftası oldu. Ama o günlerde bu haftayı, halk ve sivil toplum kuruluşları kutlarken okullar kutlamıyordu. Daha sonra  bu haftanın okullarda  Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak kutlanması kabul edildi. O günden beri biz de  12 Aralık Günü'nü Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak kutluyoruz . Lara Koleji olarak düzenlediğimiz  kutlama programıyla çocuklarımıza bu bilinci aşılamayı hedefliyoruz ” dedi.
           

  Hafta dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde minikler hem eğlendiler, hem de yerli malının önemini öğrendiler. Etkinlikler sonunda en güzel kutlama programı gerçekleştiren sınıflara hediyeler takdim edildi.   


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.