banner461
banner195

18 bin 600 Parametre Toprak Analizi Yapıldı

Toprak analizi yaptıramayan çiftçilerin devlet teşviklerinden yararlanamaması koşulunun da getirilmesiyle birlikte Toprak analizine ilginin yoğunlaştığı gözleniyor.

 18 bin 600 Parametre Toprak Analizi Yapıldı
14 Ekim 2014 Salı 16:59

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Toprak analizi yaptıramayan çiftçilerin devlet teşviklerinden yararlanamaması koşulunun da getirilmesiyle birlikte Toprak analizine ilginin yoğunlaştığı gözleniyor.

İç Anadolu Bölgesinin en donanımlı Gıda Tahlil Laboratuvarlarından birine sahip olan Nevşehir Ticaret Borsasında da geçtiğimiz iki ay süresince büyük bir yoğunluğun yaşandığı bildirildi.

Yılın 9 aylık bölümünde bin 310 toprak analizi, 135 Su analizi ve 2 bin 500 dolayında Un ve buğday analizi yaptıklarını belirten Nevşehir Ticaret Borsası Gıda Tahlil Laboratuvarı Sorumlusu Ömer Erdem, toprak analizlerinde 18 parametreye kadar, su analizlerinde 10 parametreye kadar analiz gerçekleştirdiklerini söyledi.

18 parametre de yapılan analizler ele alındığında toprak analizi konusunda yılın 9 aylık bölümünde 18 bin 600 dolayında toprak analizinin ilimizde yapıldığını kaydeden Nevşehir Ticaret Borsası Gıda Tahlil Laboratuvarı Sorumlu Ömer Erdem, yöre çiftçisinin toprak, su ve buğday analizlerine olan ilgisinin arttığını, çiftçinin çağımızın gelişen teknolojisi ışığında tarımsal faaliyetini sürdürme konusunda iyi bir durumda olduğunu ifade etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.