banner461

%40’ı HİBE İle Düve Alım Desteği Başvuruları Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından 2019 yılı Hayvancılık Desteklemeleri Kapsamında  TÜRKVET'e kayıtlı işletmesi olan yetiştiriciler, kapasitesini 10 başa tamamlamak suretiyle desteklenecek ve düve alım bedelinin %40'u hibe olarak verilecektir.

banner503
%40’ı HİBE İle Düve Alım Desteği Başvuruları Başlıyor
15 Aralık 2019 Pazar 23:11

banner143
banner134

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından 2019 yılı Hayvancılık Desteklemeleri Kapsamında  TÜRKVET'e kayıtlı işletmesi olan yetiştiriciler, kapasitesini 10 başa tamamlamak suretiyle desteklenecek ve düve alım bedelinin %40'u hibe olarak verilecektir.

Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Okan Yılmaz, destekleme ile ilgili olarak yaptığı açıklamada 'Ülkemizde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesine katkıda bulunmak, damızlık ve modern işletmelerin kurulması ile yetiştiricilerimizin gelir düzeyinin artırılması ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sürdürülebilirliğin sağlanmasını amaçlayan Düve Alım Desteği müracaatlarının 16 Aralık 2019 ile 14 Ocak 2020 tarihleri arasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine alınacağını duyurarak destekleme uygulamasının Nevşehirli yetiştiricilerimize ve  Hayvancılığımıza katkı sağlayacağını söyledi.

Düve Alım Desteği  Müracaat Şartları:

1- Yetiştiricinin işletmesinin, 1/1/2019 tarihinden önce TÜRKVET'e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması,

2- Bir işletme; kapasitesini 10 başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılır.

3- Bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düveler; *Etçi Irklar; Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Bleu *Kombine Irklar; Simental (Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard *Sütçü Irklar; Jersey (Karadeniz Bölgesindeki İller), Holstein *Manda

4- Destek miktarı, düve/manda alım bedelinin % 40'ı kadar olup düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen desteklemeye esas 2019 yılı gebe düve fiyatı 12.500 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 7.500 TL/baş, gebe manda fiyatı 10.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 6.000 TL/baş olarak belirlenmiştir.

5- Düveler/mandalar; düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri, Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinden temin edilir. Hayvanlar, Kararın yayımı tarihi itibarıyla TÜRKVET'te kayıtlı ve yurt içinden temin edilmiş olmalıdır.

6- Destek kapsamında alınan düveler/mandalar, mücbir sebepler haricinde 2 yıl süre ile satılamaz. Ölüm ve mecburi kesim sebepleriyle işletmeden ayrılan hayvanların yerine en geç 90 gün içerisinde, Teknik ve Sağlık Şartnamesindeki şartları sağlayan aynı sayıdaki hayvanlar işletmeye konulur. Düvelerin/mandaların iki yıl süreyle satılmama şartı, HAYGEM'den izin alınması koşuluyla işletmenin devri halinde de geçerlidir. İl/ilçe müdürlükleri tarafından yılda en az bir kere olmak üzere düvelerin/mandaların işletmede bulunduğuna ilişkin yerinde kontrol yapılır ve tutanağa bağlanır.

7- Gerek görülmesi halinde düve/manda temini ve ilgili düzenlemeler HAYGEM tarafından yapılır.

Başvuru Şekli, Yeri ve Zamanı:

Başvurular, işletme sahibi tarafından dilekçe ile Düvelere/Mandalara Gebe veya boş düvelere alım desteği müracaatları 16 Aralık 2019 ile 14 Ocak 2020 tarihleri arasında İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine şahsen yapılacaktır. Düve alım desteğine gerçek/tüzel kişiler sadece bir işletmesi için başvurabilir. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.