banner461
banner195

800 milyon dolarlık Kapadokya Treni için YİD modeli önerisi!

Türk, Japon ve İspanyol konsorsiyumu tarafından 800 milyon dolar bütçeli Ankara-Kırıkkale- Kırşehir-Nevşehir ve Kayseri Yüksek Hızlı Treni (YHT) için 'Yap-işlet-devret' modeli (YİD) önerildi. 800 milyon dolarlık 'Kapadokya treni' için 'YİD' modeli önerisi

22 Kasım 2016 Salı 16:57

banner143
banner134
Türk, Japon ve İspanyol konsorsiyumu tarafından 800 milyon dolar bütçeli Ankara-Kırıkkale- Kırşehir-Nevşehir ve Kayseri Yüksek Hızlı Treni (YHT) için 'Yap-işlet-devret' modeli (YİD) önerildi. 36 ayda tamamlanması planlanan 'Kapadokya Treni' aynı zamanda Samsun'a kadar uzanarak, demiryollarında kuzey-güney hattını oluşturacak. Karadeniz'den kalkan tren Ankara-Delice, Kırşehir, Hacıbektaş, Nevşehir ve Kayseri güzergâhından Adana'ya kadar gidecek. Böylece, demiryolu tarihinde ilk kez, kuzey-güney aksı birleştirilmiş olacak.

Güneş ve rüzgar enerjisi, çelik ve AVM sektörlerinde faaliyet gösteren ve İran ile 40 yıldan bu yana ticari işbirliği içinde olan Kayserili Çıkrıkçıoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çıkrıkçıoğlu tarafından ihale yapılması ardından 36 ayda tamamlanması planlanan ‘Kapadokya Treni' aynı zamanda Samsun'a kadar uzanarak, demiryollarında Kuzey-Güney hattını oluşturacak. Karadeniz'den kalkan bir tren, Ankara- Delice, Kırşehir, Hacıbektaş, Nevşehir ve Kayseri güzergahından Niğde veya Aksaray üzerinden Adana'ya kadar gidecek. Böylece, demiryolu tarihinde ilk kez, Kuzey-Güney aksı birleştirilmiş olacak. 
 
Projenin Cumhurbaşkanı, Başbakan, Ulaştırma, Kalkınma ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na da sunulduğunu belirten Kapadokya Yüksek Hızlı Tren Yatırım ve İşletmecilik A.Ş. Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Genel Müdürü Samet Koç, bakanlığın başarıyla uyguladığı YİD modeli projelere, yeni ve 'Yüksek Hızlı Tren' gibi Türkiye'nin ekonomik anlamda büyümesinde önem arz eden bir sektöre yatırım yapacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Koç, Kapadokya treni hakkında şunları söyledi:
 
"Ankara-Kayseri YHT Projesi, Ankara-Sivas arası YHT hattı üzerinde Yerköy'den ayrılarak Kayseri'ye kadar 158 km uzunluğunda bir güzergah olarak planlanmıştı. Uluslararası tecrübeye sahip Arcadis firması ve İTÜ'den ulaştırma alanında uzman hocalarımızla yapmış olduğumuz güzergah ve fizibilite çalışmaları sonrasında, bu güzergaha talebin yüksek olmadığına ve YİD modelinde başarılı olunamayacağı sonucuna vararak alternatif güzergahlar konusunda etütler yaptık. Demiryolu bağlantısı olmayan; ancak 4 mevsim yüksek yolcu talebi olan, ülkenin önemli turizm noktaları ile yoğun nüfuslu yerleşimlerine ek olarak Hacıbektaş, Nevşehir ve Kırşehir'in de dahil edildiği yeni güzergahlar belirledik. Ankara-Kayseri YHT Projesi, Delice-Yerköy-Kayseri arası 222, Delice-Kırşehir- Nevşehir-Kayseri arası ise 232 kilometre olarak planlandı. Ankara-Kayseri YHT Projesi için, Yerköy yerine Delice'de bulunan ve Samsun hattına ayrılan makastan Nevşehir ve Kırşehir'e, oradan da Samsun'a ulaşım imkanı sağlanmış olacaktır. Ayrıca, bu demiryolu hizmeti ile, yolculuk talebi yoğun olan ve çok önemli turizm noktalarımız olan Kırşehir, Nevşehir ve Hacıbektaş'ın kalkınmasına da destek verilmiş olacaktır. Avantaj olarak nitelendirdiğimiz bu plan, Yerköy'den ayrılan güzergaha oranla, Delice'den ayrılması durumunda yalnızca 10 kilometrelik bir artış ile hayata geçmiş olacaktır. Bu artış ufak, ama faydası oldukça büyüktür. 232 kilometre uzunluğundaki proje bedelimiz, toplamda; ilk keşif bedeli olarak 800 milyon dolar olarak öngörülmüştür. Bu miktar, yol altyapısı 250 kilometre/ saat hıza göre tasarlanmış olup 8-10 tren seti alımı yapılmasını da gerekli kılmaktadır."


2019'DA TAMAMLANACAK

Kapadokya Yüksek Hızlı Tren Yatırım ve İşletmecilik A.Ş. Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Genel Müdürü Samet Koç, "29 Ekim 2019'da vatandaşlarımızı Kapadokya trenine bindirmeyi hedefliyoruz" dedi.


Sabah 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.