banner461
banner195

Akdeniz'in Limonları Kapadokya'da Lezzetleniyor

Akdeniz Bölgesi’nde dalından olgunlaşmadan ve sulanmadan, yeşil renkte toplanan limonlar heryıl Kapadokya’da ki kayadan oyma doğal soğuk hava depolara getirilerek sulanması ve lezzet kazanması sağlanıyor.

Akdeniz'in Limonları Kapadokya'da Lezzetleniyor
16 Şubat 2016 Salı 16:18

banner143
banner134
Yılda yaklaşık 6 milyon sandık olgunlaşmamış limon, Nevşehir merkez ilçeye bağlı Kavak beldesi ile Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde bulunan depolarda muhafaza ediliyor. Kayadan oyma doğal soğuk hava depolarında bekletilen limonların kabuğu inceliyor, olgunlaşıyor ve sulanarak lezzet kazanması sağlanıyor. Sulanan limonların kilosu da artıyor.

Türkiye'nin peribacaları ile ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesi, turizmin yanında dünyada eşi bulunmayan tamamen doğal kayadan oyma limon ve patates depoları ile de tanınıyor. Akdeniz Bölgesi’nde kasım-aralık aylarında kesilen limonlar, mart ayının ortasına kadar aralıklarla depolara getiriliyor. Depolara giren limonlar, yeni hasat dönemi olan eylül-ekim ayına kadar bu mekanlarda muhafaza edilebiliyor. Doğal depolarda bekletilen limonun tadında ve gramajında değişiklik yaşanıyor. Depoya girerken 5 ile 7 milimetre olan limonların kabuğu depodan çıkarken 1 milimetreye kadar incelebiliyor. Kabuk incelirken limon daha da sulanıyor ve lezzet kazanıyor. ‘Yatak limon’ sözü de buradan geliyor.

Ortahisar beldesinde bulunan bir doğal hava deposu ortaklarından Mustafa Keskin, 32 senedir depoculuk yaptığını belirterek, ekim ayında kesilmeye başlanan limonların, kasım ayının ortalarından itibaren depolara gelmeye başladığını söyledi. Olgunlaşmamış şekilde ve yeşil renkte gelen limonların depolarda aylar içerisinde sararmaya başladığını ifade eden Keskin, “Sarardıkça sulanır ve kilo olarak da ağırlaşır. 19 kilogram civarında gelen bir sandık limon sulandıkça 20,5 veya 21 kilograma kadar çıkar. Halen Mersin bölgesinden limonlar gelmeye devam ediyor. Mart ayının 15’ine kadar limonlar gelmeye devam eder. 15 Nisan'dan itibaren ise Mersin’den tezgah işçileri gelir. Sonrasında ülke içi satışı veya ihracat başlar. Limon depoları, Nevşehir’in Kavak beldesi ile birlikte burada bulunuyor.” dedi.

Cihan

Sitene Haber Ekle


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.