banner461
banner195

Avrupa Sofralarının Trüf Mantarı Nevşehir'de Yetiştiriliyor

Kilosu bin euro olan trüfü Türkiye'de tanıyan yok.Ama Nevşehir de bu trüf mantarı yetiştiriliyor.Ulusal basında yer alan bu haber Nevşehir de büyük heyecan yarattı.Çünkü bu trüf mantarı Nevşehir de yetiştiriliyor.

24 Kasım 2012 Cumartesi 14:15

banner143
banner134

 Avrupa sofralarının vazgeçilmezi olan, çok değerli ve pahalı bir mantar türü olan trüf mantarının yetiştirileceği Türkiye'nin ilk trüf çiftliği Nevşehir'de kuruluyor.

 

Nevşehir'de alternatif tarım üzerine araştırmalar yapan üretici Aysel Yılmaz başkanlığında ve Dr. Hulusi Yılmaz danışmanlığında oluşturulan Trüf Çiftlik Kurulum Limited Şirketi, Nevşehir'in Gülşehir ilçesinin Eskiyaylacık köyünde 60 dekar alanda çalışmalarını sürdürüyor.

 

Meşe ve fındık ağaçları ile ortak yaşam sürdürün bir mantar türü olan ve yaklaşık 5 yıl ürün bekleme süresi olan trüf çiftliğinin kurulumunun tamamlanmasının ardından ilk yıl yaklaşık 170 bin lira, ikinci yıl 340 bin lira, üçüncü yıl 500 bin lira, dördüncü yıl 700 bin lira ve beşinci yıl ise 800 bin lira ciro elde edilmesi planlanıyor.

 

 

Kilogram fiyatı türüne göre 700 liradan başlayıp 4 bin 500 liraya kadar çıkabilen trüf mantarları, aroması ve kokusunun cezbedici olması nedeniyle gurme ve üst düzey aşçılar tarafından beğeniliyor.

 

Avrupa mutfağında önemli bir yere sahip olan bu mantar türü, özellikle toplumun üst gelir grubu tarafından tercih ediliyor.

 

Çiftliğin danışmanı Dr. Hulusi Yılmaz, yaptığı açıklamada, birçok türü bulunan trüf mantarının üç türünün ticari değerinin çok yüksek olduğunu, çiftlikte bu türleri yetiştirmeye gayret göstereceklerini söyledi.

 

En pahalı türlerin İtalya'nın Alba bölgesinde yetiştiğini belirten Yılmaz, yoğun kokusu, aroması ve az bulunuyor olmasının bu mantar türlerinin fiyatını arttırdığını ifade etti.

 

Türkiye'de bu mantar türlerinin yetiştirildiği bir çiftlik olmadığını ancak çok az sayıda avcı tarafından sınırlı miktarda toplanıp satıldığını kaydeden Yılmaz, bu mantarların turistik bölgelerde, büyük şehirlerde lüks restoran ve konaklama yerlerinde tüketildiğini ifade etti.

 

Türkiye'de yeni tanınmaya başladığı için henüz üretilmiş trüfler olmadığını da kaydeden Yılmaz, şirketlerinin öncülük ettiği bu alternatif tarımsal faaliyete İngiliz M.S. şirketinin sözleşmeli çiftlik kapsamında teknik destek ve pazarlama garantisi verdiğini söyledi.

Avrupa'da zenginler Türkiye'de domuzlar yiyor

Kilosu bin euro olan trüfü Türkiye'de tanıyan yok.Ama Nevşehir de bu trüf mantarı yetiştiriliyor.Ulusal basında yer alan bu haber Nevşehir de büyük heyecan yarattı.Çünkü bu trüf mantarı Nevşehir de yetiştiriliyor.

 

Dünyada "siyah elmas" olarak bilinen, 6 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunan ve kilosu bin euro olan trüf mantarını Avrupa'da zenginler, Türkiye'de ise tanınmadığı için ormanlarda domuzlar bulup yiyor.

 

Toprağın 5 ile 20 cm. derinliğinde ağaç köklerine bağlı yetişen, kokusuyla özel eğitimli köpekler tarafından bulunabilen trüf, Akdeniz iklim kuşağının belli bölgelerinde bulunuyor. Dünyada yüzde 45'ni Fransa, yüzde 35'ini İspanya, yüzde 20'sini İtalya sağlıyor. Talep her geçen yıl artmasına rağmen üretiminin azalması fiyatını yükseltiyor. Getirisi oldukça çok olan bu mantarı devlet, Denizli'de seçtiği pilot bölgede, köylüleri teşvik için hazırladığı bir projeyle üretip yaygınlaştırma kararı aldı. Orman Genel Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MÜ)'nin çalışması, Cankurtaran mevkisindeki bir ormanlık alanda 2016 yılına kadar devam edecek.

 

 

Türkiye'nin ilk yapay trüf mantar ormanının dikimi için tören düzenlendi. Törene Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Çiftçi, Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, MÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Türkoğlu, diğer protokol üyeleri ve köylüler katıldı. Törende yapılan konuşmalarda, trüf mantarının önemi anlatıldı. Doç. Dr. Türkoğlu, Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetiştiğini, Türkiye'de Denizli, Antalya, Muğla ve Osmaniye bölgesinde doğal yayılış gösterdiğini söyledi. Türkoğlu, "Ülkemizde bilinmediğinden dolayı genellikle domuzlar yiyor. Yapmış olduğumuz çalışmalarla bu doğal alanları proje kapsamında kontrol altına alıp güçlendirmeyi planlıyoruz. Proje bittiği zaman beş yıl sonra sadece Denizli'de yılda 700 bin euro kazancı olacak." dedi. Trüf ormanının oluşturulacağı 7 hektarlık alana 2 bin aşılı meşe fidanı dikileceğini, beş yıl sonra hektarda 50 kg. trüf beklediklerini ifade eden Türkoğlu, "Aslında 200 kg. civarında olacağını tahmin ediyoruz ama 50 kg. düşünürsek, 7 hektardan 350 kg. alınır. Bunun yanında 117 hektarlık bir alanı koruma altına alıyoruz." diye konuştu. Vali Demir ise Denizli ormanlarında trüf mantarının doğal olarak bulunduğunu bilimadamlarının tespit ettiğini aktardı. Demir, "Beş yıl içerisinde burada yaklaşık 20 milyon liralık gelir oluşturacak kapasite görülmekte. Çok önemli bir piyasası ve ihracat imkanı var. Denizli'nin 11 bin kilometre yüzölçümüne sahip olduğu ve bunun da yüzde 47'sinin ormanlarla kaplı olduğu düşünüldüğünde, gelecekte çok önemli bir gelir olabileceği görülüyor." dedi.

 

Orman Genel Müdür Yardımcısı Çiftçi ise, "kralların yiyeceği" olarak adlandırılan trüf mantarı Avrupa'da Fransa ve İspanya'da yoğun olarak yetiştirilirken Türkiye'de doğal yetişeceği ortamların bulunduğunu anlattı. Çiftçi, "Biz burada bunun ilk adımını attık. Bu konuda en büyük pay, orman içindeki köylülerin olacak. Bunların çok fazla gelir getirdiği görülünce ormanlara çok daha güzel duygularla bakılacak, daha koruyucu olacaklar." ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından, köklerinde trüf mantarlarının yetişeceği 2 bin aşılı meşe fidanı, protokol üyeleri ve işçiler tarafından dikilmeye başladı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
vey_yilmaz@hotmail.com - 6 yıl önce
sizleri tebrik ederim.çok güzel bir iş yapıyorsunuz.hayırlı ve uğurlu olsun. başarılar temenni ederim. saygılarımla.
Avatar
vey_yilmaz@hotmail.com - 6 yıl önce
sizleri tebrik ederim.çok güzel bir iş yapıyorsunuz.hayırlı ve uğurlu olsun. başarılar temenni ederim. saygılarımla.
Avatar
onur dogan - 4 yıl önce
ben de buişi yapmakistiyorum bana kim yardımcı olabilir
Avatar
Levent göğüş - 4 yıl önce
Malatya da yetiştirme ben yetiştirmek istiyom ama malatya da yok nerden bulurum aşı sini