banner461
banner195

Bank Asya ile özel röportaj

Nevşehir GESİAD'dan Bank Asya ile özel röportajı...

Bank Asya ile özel röportaj
11 Ekim 2013 Cuma 16:37

banner143
banner134

 

  1. 1.      Bireysel emeklilik sisteminde büyüme hedefleriniz nasıl şekilleniyor? En büyükler arasına girmek için büyüme planınızı alabilir miyim?

 

Yıllık minimum 100 bin katılımcıyla büyümeyi düşünüyoruz. 3 yıl içerisinde, katılımcı sayısında ilk 5'te olmayı hedefliyoruz. Bankasürans modelini çok aktif ve verimli kullanmaya devam edeceğiz. Müşteri sadakatinin kiritik başarı faktörü olduğunu çok iyi biliyoruz; bu sebeple hizmet kalitemiz bizim için çok önemli ve büyüme planlarımızda önemli bir yer tutuyor.

 

  1. 2.      Bu yıl sonunda katılımcı sayısı ve fon büyüklüğü olarak hangi rakamlara ulaşacaksınız?

 

Asya Emeklilik, 2012 yılsonu katılımcı sayısına göre yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme yakalayıp 90 binin üzerinde katılımcı sayısına ulaştı. Tahminlerin çok üzerinde olan bu rakama kısa sürede ulaşmak bizim için gerçekten çok mutluluk ve gurur verici bir gelişme. Güncel durumu ve yürürlüğe girmemiş sözleşmeleri de hesaba katarsanız, çok yakında 100 bin barajını aşacağımızı söyleyebiliriz. 2013 yılının kalanında da başarılı bir performansla yolumuza devam ediyor olacağız. Yıl sonu 140 katılımcı hedefi bizim için aşırı hırslı bir rakam olmakla beraber, bugüne kadar şirketimizin gerçekleştirdiklerine baktığımızda, gerçekçi olmadığını da söyleyemeyiz. Yıl sonunda fon büyüklüğümüz 170 milyonun üzerinde gerçekleşir diye tahmin ediyoruz.

 

 

  1. 3.      2015 yılı için katılımcı sayısı ve fon büyüklüğünde hedeflerinizi alabilir miyim? Her yıl ne kadar yeni katılımcı ve fon tutarı eklemeyi planlıyorsunuz?

 

İlk 3 yılımızda, ortalamada yıllık 100 bin katılımcı hedefimiz var. 2016 yılı başında 1 milyar TL’lik bir fon büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyoruz.

 

 

  1. 4.      Büyümenizin ağırlıklı olarak hangi kanaldan geleceğini düşünüyorsunuz? (Banka kanalından mı? Yeni kanallar telefon ve internet tarafında büyüme nasıl olur?)  

 

Bankasürans kanalının Hayat sigortacılığı ve Emeklilik ürünleri için baskın pozisyonunun kısa ve orta vadede değişmesi mümkün değil. Gelişen teknoloji ve yagınlaşması ile daha uzun vadede durum ne olur hep beraber göreceğiz. Bizim tek kanalımız bank asya an itibari ile. Digger kanallarla ilgili çalışmalarımız sürekli devam ediyor; fizibilitesi uygun her kanalda var oluruz.

 

  1. 5.      Sektörde rekabetin yönü nasıl olacak? Yeni düzenleme sonrası rekabette hangi dinamikler öne çıkacak?  

 

Rekabetin yoğun olduğunu söylemek yerinde olur; özellikle, Bankasürans modelinin çok etkin olduğu bir pazarda, bu modeli doğru kurgulamak ve işletmek kritik öneme sahip. Satış kanallarının doğru ürünü, doğru şekilde, otomasyonu en iyi bir biçimde kullanarak müşteriye ulaştırması kritik başarı faktörüdür. Yeni düzenlemelerin getirdiği teşvikler bir yana, bu düzenlemeler ile beraber daralan kar marjları içerisinde, etkin verimli ve müşteri için katma değer yaratan bir değer zinciri kurgulayabilmek çok önemli. Hizmet seviyeniz ve bunun sürdürebilirliği çok önemli.

 

  1. 6.      Sektörün 5 yıl sonrasının nasıl olacağını düşünüyorsunuz? Rakamlarla sektörün gelecek hedeflerini alabilir miyiz? Katılımcı profili, sisteme bakışları nasıl değişecek?  

Sektörde an itibari ile 3 milyon 700 bin’in üzerinde katılımcı var. Toplam fon birikimleri de 23 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Sektör önümüzdeki 5 yıl içerisinde kendisini en az ikiye katlar diye tahmin ediyoruz. Hatta bizim tahminlerimize göre 5 yıldan da daha erken gerçekleşecektir. Devlet katkısının etkisi büyük olacak. Potansiyel müşteri kitlesi artık sokaktaki herkes. Bu bağlamda katılımın hızlanacağını düşünüyoruz. Halen OECD ortalamasının altında bir penetrasyon oranına sahibiz. Bu oran hızla yukarı çıkacaktır. Fon toplamının da GSMH’ya oranında arrtış olacağını tahmin ediyoruz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.