banner461
banner195

Başvuru Yapmayanlara 1300 TL Ceza Var

Parmaksız , Koçaş “Vergide E- tebligata başvurmayanlara 1.300 TL ceza verilecek” dedi.

Başvuru Yapmayanlara 1300 TL Ceza Var
14 Kasım 2015 Cumartesi 16:32

banner143
banner134
Ülkemiz genelinde 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan elektronik tebligat yani e-tebligat uygulaması için başvurular devam ederken, İlimizdeki Muhasebeciler ise, defterini tuttukları birçok işyeri ve küçük esnaf için e-tebligat amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan kullanıcı adı ve şifresi alımı için dilekçe vermeye başladı.            

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ise işletmecilerin ve esnafların herhangi bir cezai işlemle karşılaşmaması için açıklamada bulundu..  NTSO Başkanı Parmaksız açıklamasında ; “Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığımızın, anında mükelleflere ulaşma adına 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren "elektronik tebligat" uygulamasını başlatacak olması ve söz konusu uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte, hali hazırda vergi daireleri tarafından vergi mükelleflerine kâğıt ortamında posta, gazete veya memur yoluyla yapılan bildirimler, ödeme emri de dâhil "elektronik ortamda ya da kısa mesaj yoluyla yapılacak.

Kurumlar vergisine mükellefleri, Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlara, Kendilerine e-tebligat yapılmasını isteyenlere bağlı olarak e- tebligat yapılacaktır.

E-Tebligat bizzat mükellef/kanuni temsilci tarafından yapılabileceği gibi, e-tebligat sistemi ile ilgili işlemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekâletnameyle yetkili kılınan kişiler aracılığı ile de yapılabilir.

E- tebligat ile gönderilen evrak, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak ve posta yoluyla tebligat gönderilmeyecektir.

İşletmelerimiz 31 Aralık 2015 tarihine kadar Vergi Dairesine giderek E-Tebligata kayıt yaptırmak zorundadır aksi durumda 1300 Türk Lirası ceza ile karşılaşacaklardır.

Burada işletmelerimizin ve esnaflarımızın kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ocak 2016 tarihinde başlayacak e-tebligat uygulaması öncesinde kullanıcı kodu ve şifresi için başvuru yapmayan şirketleri, kooperatifleri, iktisadi kamu müesseseleri, dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler, iş ortakları, esnaflar 1300 lira özel usulsüzlük cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. 

İşletmecilerimizin herhangi bir cezai işlemle karşılaşmaması için 1,5 aylık bir süre var önümüzde bu yüzden üyelerimize ve işletmelerimize e-tebligat başvurmaları noktasında çağrıda bulunuyoruz” Dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.