banner461
banner195

Bölgesel Ortak Akıl Toplantısı Nevşehir de Düzenlendi

Kırsalda Kadın Çalışmalarının Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması" programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ve Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile koordine edilen "BÖLGESEL ORTAK AKIL TOPLANTISI" düzenlendi.

 Bölgesel Ortak Akıl Toplantısı Nevşehir de Düzenlendi
16 Mayıs 2014 Cuma 20:06

banner143
banner134
Kırsalda kadın istihdamı önemli bir noktaya ulaştı ...
 Kırsalda Kadın Çalışmalarının Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması" programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ve Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile koordine edilen "BÖLGESEL ORTAK AKIL TOPLANTISI" düzenlendi.
Kapadokya Dedeman Otel Konferans Salonunda yapılan toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı Kırsalda Kadın Hizmetlerin Çalışma Grubunda görevli uzmanlarla birlikte Kırıkkale,  Yozgat, Kırşehir,  Kayseri,  Sivas,  Erzincan, Nevşehir,  Tunceli, Elazığ,  Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Kilis, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Nevşehir olmak üzere 17 ilde görev alan Şube Müdürleri ve teknik personeller katıldı.
            Toplantının Açılış konuşmasını yapan  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ böylesi anlamlı bir konuda ilk toplantının Nevşehir İlinde düzenlenmesinden dolayı memnuniyetini bildirerek kırsalda kadının güçlenmesi gerektiğini ve bu konuda Nevşehir olarak çalışmaların sürdüğünü ifade etti. 
            Toplantı'da 'Kırsalda Kadına Yönelik Çalışmalar' değerlendirilerek bu çalışmalar kapsamında geleceğe yönelik plan ve projeler, yaşanan sorunlar ve sorunların çözümüne yönelik öneriler görüşüldü.
            Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı Kırsalda Kadın Hizmetleri Koordinatörü Nimet Kaleli, Bakanlık olarak kırsalda kadının güçlendirilmesi için çalışmalarını yoğun bir biçimde yürüttüklerini söyledi.  Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)'in 2013 yılı verilerine bakıldığı zaman tarım sektöründe istihdam edilen kadınların yüzde 37, erkeklerin ise 17 olarak belirlendiğini kaydeden Kaleli, bu verilerin kırsalda kadınların tarım alanında çok önemli bir etkiye sahip olduklarını gösterdiğini kaydetti. Kaleli, bu veriler ışığında "kırsalda kadın çalışmalarını en aktif hale nasıl getirebiliriz, sorunlarına en hızlı nasıl çözüm bulabiliriz" sorularının cevabı için ortak akıl toplantılarını 5 koordinatör ile nezdinde 81 il temsilcisi ile konuştuklarını dile getirdi.  İlkini Nevşehir'de gerçekleştirdikleri Ortak Akıl toplantılarının Bakanlık tarafından kırsalda kadın çalışmaları için atılmış bir ilk adım olduğunu ifade eden Kaleli " Kırsaldaki kadınlar ekonomik ve sosyal bakımdan güçlendirildiğinde ülke ekonomisinin güçlendirilmesine, istihdamın artırılmasına ve sosyal güçlenmeye etki edecektir. Eğer sürdürülebilir kalkınmayı da sağlamak istiyorsak, kırsalda yaşayan kadınlara en iyi hizmeti sunarak sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Kadınlara kaynaklara ulaşmada aynı fırsatlar sağlanırsa kadınların aktif olduğunu son 10 yıl içinde gördük. Kadınlar kaynaklar, haklar, fırsatlar ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında aktif bir biçimde harekete geçirilirse çok başarılı çalışmalar ortaya koyabiliyorlar. Bakanlık olarak toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi, girişimcilik ve istihdamın artırılması esasına dayanıyor" diye konuştu.    
Toplantı sonrasında ortaya çıkacak görüşler ve önerilerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na iletilerek kırsalda yaşayan kadınlara yönelik yapılan çalışmalara yön vereceği, yapılan planların revize edilecek, ortaya konan sorunların çözümü için çalışmaların yapılacağı bildirildi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.