banner461
banner195

Büyük oyun bozuldu! Patates 3 TL ucuzlayacak

Stokçuların büyük oyunuyla kilosu 5 liraya ulaşan patates için adım atıldı. "Fakir tayını" patatesin ateşini Çukurova söndürecek.

Büyük oyun bozuldu! Patates 3 TL ucuzlayacak
15 Nisan 2015 Çarşamba 23:44

banner143
banner134
 Kilosu 5 liraya kadar çıkan patatesin ateşini 'Adana' söndürecek. Bölgedeki üretimin birkaç güne pazara sürülmesiyle fiyatlar 3 TL ucuzlayacak.

Sert kış koşulları nedeniyle hasadı geciken Ödemiş patatesi piyasaya çıkmaya başladı bile. Bu hafta ise Adana başta olmak üzere Çukurova'da çiftçi patatesini hasat edecek. Piyasaya yeni girecek ürünlerle fiyatların da yarı yarıya düşmesi bekleniyor.

FİYATLAR 2 LİRA DÜZEYİNE İNECEK

Türkiye'de patates sıkıntısı bulunmadığını vurgulayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları, 15 gün içinde piyasada tam anlamıyla bolluk yaşanacağını ifade ettiler. Bakanlığın beklentisi bu süreçle birlikte fiyatların da 2 lira düzeyine ineceği yönünde. Piyasa fiyatlarını artırmak amacıyla kasıtlı olarak elde tutulan patates stokları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın telkinleri sonucu eritilmeye başlandı. Fırsatçıların ipliğinin pazara çıkmasına yeni hasatların piyasaya girmesi de eklenince papateste vatandaşı şaşırtan fahiş etiketlerin son bulacağı belirtiliyor. 

DEPOLARDA 30 BİN TON PATATES VAR 

Edinilen bilgiye göre, bir dönem Nevşehir ve Niğde'de 110 bin ton olan patates stoku şu an 30 bin ton civarında seyrediyor. Söz konusu miktarın Türkiye'nin 15 günlük ihtiyacını karşılayacağını belirten bakanlık uzmanları, bu süreçte Ödemiş ile Çukurova patatesinin de piyasadaki yerini alması nedeniyle Türkiye'de patates sıkıntısı yaşanmayacağını belirttiler. 

UZUN KIŞ, HASADI GECİKTİRDİ

Çukurova ve Ödemiş'te her yıl 15 Nisan'da yapılan patates hasadı, bu sene kış şartlarının ağır geçmesi nedeniyle gecikti. Ödemiş patatesinin piyasaya çıkmaya başladığı öğrenilirken, Adana çiftçisinin hasada başlamak için toprağın kurumasını beklediği anlatıldı. Bakanlık uzmanları, patates fiyatlarının 15 gün içinde 2 lira düzeyine ineceğini tahmin ediyor. 

BÜYÜK OYUN ORTAYA ÇIKMIŞTI

Patates fiyatlarında yaşanan aşırı artışın perde arkasından fırsatçıların büyük vurgunu çıkmıştı. Gıda Bakanlığı, patatesin ana merkezlerinden Nevşehir'de yaptığı denetimlerde, mağaralarda Türkiye'nin bir aylık ihtiyacını karşılayabilecek 110 bin ton patatesin stoklanarak piyasaya sürülmediğini tespit etmişti.

Kaynak : Sabah

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
he he yaw - 3 yıl önce
ödemiş çıkmışmı adana bir kaç güne kadar gelecekmiymiş ya siz burdaki çiftçilerin orda adamı olmadığını nerenin nezaman hasat verdiğini bilmediğinimi zannediyosunuz evet fiyatlar pahalı düşmesi lazım ama kamuoyu oluştururken biraz dikkatli ifadeler destekli ifadeler kullanın biraz araştırın lütfen
Avatar
borabey - 3 yıl önce
Siz ne ödemişinden bahsediyonuz adana yeni çıktı siz õdemişten bahsediyonuz hani patatesin düştûğû
Avatar
Mühendis - 3 yıl önce
Çok beklersiniz... Adana çiftçileri tarladan 3 liraya satmayı planlıyor... Gerekli fizibilite yapmadan haber diye yazıyorsunuz... Yazlıkta büyük eksik var, ürün tezgahta 4 liradan aşağıya düşmez. Ekim ayına kadar bu fiyat böyle kalacak sonra kışlıkların sökümü ve fazla ekimden dolayı çiftçiler batacak şu ara Dokunmayın da kazansınlar biraz
Avatar
ukrayna - 3 yıl önce
arkadaş ukraynayla anlaşma imzalandı diyorum seneye 90 kuruştan patates geliyor gani gani diyorum. bırakında bu yıl kazansınlar son seneleri. devlet özellikle iki yıldır patatesteki oyuna çok kızdı.