banner461
banner195

Çiftçiye merhem olacak destek geliyor

Kuraklıkla sıkıntıya düşen çiftçilerin imdadına Tarım Kredi Kooperatifi (TTK) yetişecek.

Çiftçiye merhem olacak destek geliyor
15 Eylül 2014 Pazartesi 15:44

banner143
banner134

 Tarım Kredi Kooperatifleri (TTK) Genel Müdürü Abdullah Kutlu, kuraklık nedeniyle sıkıntılı bir dönem geçiren çiftçilere 2015'de 6,5 milyar lira tutarında kredi ile derman olmaya çalışacaklarını söyledi. 

2013 yılında 5,2 milyar liralık kredi desteği verdiklerini ifade eden Kutlu, bu yıl ise 5,7 milyar lira olarak koydukları hedefin aşılarak 6 milyar liraya yaklaştığını kaydetti. 


Türkiye'de 35 bin 351 yerleşim biriminde 16 bölge birliği, bin 631 kooperatifi ve 193 hizmet bürosu ile 1.1 milyon çiftçi ortağına bin 740'ı ziraat mühendisi olmak üzere 7 bin 693 personel ile hizmet veren TTK Genel Müdürü Kutlu, gazetecilere kurumun önümüzdeki dönem hedeflerini anlattı.


KEFİLSİZ VE İPOTEKSİZ KREDİ DÖNEMİ


2002'de bugünkü sayı ile ortak başına 3 bin lira olan kredi limitinin şimdilerde 500 bin liraya yükseltildiğini belirten Kutlu, çiftçiye kullandırılan kredi faizlerinin ise yüzde sıfır ile 8 arasında olduğunu kaydetti. Kredilerin geri dönüşünün geçmişte yüzde 50 seviyesinde olduğunu vurgulayan Kutlu, oranın şimdi yüzde 98'e çıktığını belirterek, kefilsiz ve ipoteksiz kredi uygulamasına da başladıklarını söyledi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mustafa yurdusev - 4 yıl önce
eski tarim kiredi madurlari mi yararlanacak yoksa simdi zengin TTK yandaslarimi ? Biz yillardir ekim dikim yaptik simdi ise magdur durumdayim bana bir firsat verin bende tekrar ekim dikim borcumu ödeyim askeri ücretle ödemem imkansiz yok bu kurulus bir zengin kurulusu sizde yokaul cifci olarak bizim kurumuza calisin diyorsaniz bizde ona göre taraf alalim saygilarimla madur cifci
Avatar
ali veli - 4 yıl önce
tarım kredinin kapısından girmeden tefeciye git ondan daha iyidir.allah herkezi̇ kurtarsin ordan.