banner461
banner195

Depolarda Patates Fiyatları Ucuzladı

Nevşehir’de bulunan depolarda patatesini bekleten üreticiler ithal patates gelecek haberleri üzerine satışa başladı.

Depolarda Patates Fiyatları Ucuzladı
18 Ocak 2014 Cumartesi 16:53

banner143
banner134

 Nevşehir’de bulunan depolarda patatesini bekleten üreticiler ithal patates gelecek haberleri üzerine satışa başladı. 

Geçen hafta fiyat 2,5 liraya yükselmesine karşın 5 lira olmasını bekleyen üreticiler, ithal patates lafını duyunca fiyat düşürerek satış yapmaya başladı. Fiyatlar önce 2,1 kuruşa iki gün önce de 1,80 kuruşa kadar geriledi. Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, fiyatların artışında basında yer alan fiyatların üreticileri etkilemesinin ve de aracıların yüksek fiyattan satma isteğinin rol oynadığını iddia etti.

Birkaç haftadır market raflarında, manavlarda ve pazarlarda fiyatı 3,5 lirayı geçen patatese önlem almak için Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçmiş, Nevşehir ve Niğde’de patates depolarında denetim yapmıştı. Bunun sonunda Nevşehir’de depolarda bekletilen patatesler fiyatları düşürülerek satılmaya başladı.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, fiyatların yüksek olduğunu söyleyenlerin şu anda spekülasyon yaptıklarını ileri sürdü ve haberlerin çoğunun asılsız olduğunu kaydetti. Son günlerde sanki Türkiye’de patates yokmuş gibi izlenim verilmeye çalışıldığını ifade eden Ekiz, bunun patates eken çiftçiye ve yörelere verilen en büyük zarar olduğunu söyledi.

Ambarların patatesle dolu olduğunu kaydeden Ekiz, “Nevşehir’de binin üzerinde büyük, bin civarında da çiftçinin kendi çabalarıyla oluşturduğu küçük ölçekli depolarımızda patates vardır. Ancak fiyatların yüksek seyretmesinin yanında basında çıkan haberlerle de çiftçinin daha da yükseleceğini varsaymasıyla piyasaya sevkiyat durma noktasına gelmişti. Depodan 2,5 liraya çıktığı zaman piyasa patatesi yemez oldu. Bu durum Istanbul gibi büyük kentlerde satılan patatesin kilosunu 5 liraya kadar çıkardı. Çiftçimiz depo çıkışı 5 lirayı bulur diye beklentiye de girdi. Bu beklentiyi kırma adına çiftçilerle toplantılar yaptık. Çiftçinin elde ettiği gelirin düşmemesi, dışarıdan patates getirilmemesi adına çiftçilerle yaptığımız toplantılar sonucunda fiyatlar 1 lira 80 kuruş ile 2 lira arasına çekilmiş oldu. Hatta son iki günde 20 kuruş gibi bir düşme oldu. 2 lira 10 kuruşa kadar depodan çıkan patates şu anda 1 lira 80 kuruşa geriledi” dedi. 

Istanbul ve Ankara gibi kentlerdeki market ve semt pazarlarındaki fiyatların yüksekliğinin burada üreticileri ürküttüğünü belirten Ziraat Odası Başkanı Ekiz, aracının kazandığı kazanca da müdahale edilmesini istediklerini vurguladı. 

Doğa Tohumculuk firması Genel Müdürü Kamil Aşkın ise önümüzdeki yıl için yeterli tohum stokunun bulunduğunu söyledi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yorum - 4 yıl önce
memlekette başka dert yokmuş gibi patates hakında haber yapıp duruyorsun patateesin değerli satılması nevşehire gicek olan para bilemedik dostmusunuz düşman mı
Avatar
muhlis bser - 4 yıl önce
Yaziklar olsun
Avatar
çifci - 4 yıl önce
muradına erdinmi sayın ekiz çiftçiyi satdın soğul
Avatar
ferdi bilgin - 4 yıl önce
gecen sene nerdeydiniz.dunyada kitlik var nerden mal gelecek mis dolar 2250 lira olmus .gelse bile vatandas yine ayni paraya yiyecek
Avatar
patatescı - 4 yıl önce
Gecen sene nıye bu lkadar patates ıle ılgılı beyanat vermıyordun .sen kımın baskasınısın yazıklar olsun sana,
Avatar
Doğa - 4 yıl önce
Bu fiatları yükselten basın fiatlarıda düşürüyor.
İstikrarlı kazançlı hem üreticinin hemde tüketicinin memnun olduğu fiatı nasılve kim sağlayacaksa onu yazıp çiziğ konuşmak gerekir
Birde hani yaktım seni avrupa deyenler bu memleketin kaderini değiştirmedimi? Hani yerli tohum ucuz olacaktı nerde bu tahütte bulunanlar.
Vay şovcular vay size.
Avatar
SIRA SOĞANDA..ATIN ÇÖPE NASIL OLSA SATILMIYOR - 4 yıl önce
stoklar ne kadar bilen var mı acaba,adana yeni ürünün çıkmasına 3 ay var,zaten iklim kurak gidiyor,küçük çiftçiler panik yapıp malını satacaklar,şubat ortaları yine aynı yerine gelecek,soğana el atarsa sayin müşteşar çok iyi̇ olacak,soğan eken çiftçimiz sira sizde,nasil olsa bakanlik devreye giriyoe işine geldiği zaman,patates bu kadar vardi bunu nigedede alan tüccarlar göremredimi acaba?
Avatar
derinkuyu - 4 yıl önce
geçen senede biraz gayret etseydinizde patatesleri çöpe atmasaydık türkiyede herşeyin fiyatı artar kimsenin sesi çıkmaz patatesin fiyatı artınca basbas bağırıyorsunuz biz ayakkabı kutularına falan dolar doldurmadık