banner461
banner195

Emeklilikte Yaşa takılanlara MÜJDE!

SGK Erken emeklilik konusunda son dakika gelişmesi yaşanıyor Emeklilikte yaşı bekleyenlerin yanında erken emeklilik bekleyenlere müjde!

Emeklilikte Yaşa takılanlara MÜJDE!
03 Nisan 2016 Pazar 21:13

banner143
banner134
SGK SSK Erken emeklilik konusunda son dakika gelişmesi yaşanıyor Emeklilikte yaşı bekleyenlerin yanında erken emeklilik bekleyenlere müjde Emeklilik için prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını yerine getirmiş!

Emeklilik için prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını yerine getirmiş ve yaşı bekleyen milyonlarca vatandaş, erken emeklilik imkanına askerlik sayesinde kavuşuyor İşte Erken emeklilikte flaş gelişmenin ayrıntıları.

YAŞ SINIRINI BİR YIL ÖNE ÇEKİYORLAR


İşe girmeden önce yapan binlerce çalışanın yüzünü güldürecek gelişme yaşandı. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, 1 yıl erken emekli oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndaki (SGK) sisteme göre, işe giriş tarihine göre askerlik borçlanan vatandaşlar yaş şartlarını 1 yıl öne çekme imkanına kavuşuyor.Bu hizmetten yararlanılabilmesi için öncelikle işe giriş tarihiniz hayati öneme sahip oluyor. Askerlik borçlanması yaptığınız süre, bu tarihi borçlandığınız zaman kadar geri çekiyor. Böylece emeklilikteki yaş şartınız 1 yıl önceye gelirken, prim şartınız da 75 gün azalıyor.

İHTİYAÇ KADAR

Misal verecek olursak, 1993 yılında işe giren bir çalışan, borçlanarak bunu 1992'ye çekebilirse, 53 yerine 52 yaşında emekli olabiliyor. Askerlik borçlanmasının yaşı geri çekmesi için, askerliğin sigorta olunan tarihten önce yapılması gerekiyor. Askerliğin tamamının (18 ay) borçlanılması gerekebileceği gibi, bazı durumlarda 1 ay bile borçlanmak yaşı 1 yıl öne çekebiliyor. Bu yüzden haberimizde verdiğimiz tabloyu incelemenizde yarar var.

BORÇLANMA MİKTARI BELLİ

Burada işe giriş tarihini size gereken kadar geri çekmek için, o kadar süre borçlanmanız yeterli oluyor. Bunu yaptım peki borçlanma miktarı ne olacak? sorusunu soruyorsanız onun cevabını da verelim. Borçlanma miktarı ise brüt asgari ücrete göre belirleniyor. Şu anda en az borçlanma, brüt asgari ücretin yüzde 32'si kadar oluyor. Bu miktar da 2014 yılı için aylık 362 lira 88 kuruş olarak belirleniyor.PRiMi ARTIRIR

Önce iş sonra askerlik demişseniz o zaman durum nedir? Askerliğini sigortadan sonra yapanların ise yine borçlanma imkanı bulunuyor. Fakat burada yaşı geri çekme durumu olmuyor. Eğer primler eksikse, bu sayede primler tamamlanarak yine erken emeklilik imkanı doğuyor. Yani 540 gün prime ihtiyacı olan bir çalışan, bunu 1.5 yıl çalışarak doldurmak yerine borçlanırsa 1.5 yıl erken emekli olabiliyor. Yedek subay olarak askerliğini yapanlar ise sadece yedek subay okullarında geçen süreyi borçlanabiliyor.


Erken emekliliğin 4 formülü
Erken emeklilik yolunu açacak 4 çalışma masada. Bunlar hayata geçerse, sağlık çalışanları, 'dondurma' bekleyen Bağ-Kur'lular, prim eksiği olanlar ve stajyerlik dönemini borçlanmak isteyenlerin yüzü gülecek.

Tüm çalışanların hayalidir emeklilik. Emeklilik şartlarını tamamlama telaşında olan çalışanlardan erkeklere askerlik, kadınlara ise doğum borçlanması yoluyla kolaylık sağlanıyor. Kısa bir süre önce hayata geçen torba yasa ile 4 kesime erken emeklilik fırsatı geldi. Doğum borçlanmasının kapsamı genişletildi; madencilere, mavi kartlı gurbetçilere, prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur'lulara erken emeklilik yolu açıldı. Şimdi erken emekliliğe yönelik başka düzenlemeler gündemde. 4 konuda çalışma yapılıyor. Bu düzenlemeler hayata geçerse, borç dondurma bekleyen Bağ-Kur'lular, prim günü eksiği olanlar, sağlık çalışanları ve stajyerlik dönemini borçlanmak isteyenlerin yüzü gülecek. İşte bu çalışmalar:
YAŞ GERİYE ÇEKİLİR
Stajyerlikte geçen sürelerin emeklilik hesabında sayılması için çalışma yapılıyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz günlerde bu konuda yeni düzenleme yapılacağının sinyalini vermişti. Stajyerlikte geçen süreler için borçlanma hakkı verilmesi gündemde. Bu düzenleme hayata geçerse, çalışanlar stajyerlik dönemini borçlanarak erken emekli olabilecek. sigorta girişi daha erken olacağı için emeklilik yaşı da geriye çekilecek. Sağlık çalışanlarına her 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmesi için çalışmalar sürüyor. Bu konudaki çalışma, Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Düzenlemenin bu yasama döneminde Meclis'e getirilmesi bekleniyor.
UZLAŞMAYA BAĞLI
Prim günü eksiği olanlara da emeklilik yolunun açılması gündemde. Bu konunun tartışıldığı, ancak bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanması halinde hayata geçebileceği belirtilmişti. Prim günü şartına takılan 100 bine yakın kişi bulunuyor. Yasal düzenleme ile belli bir yaşın üzerindekilere eksik primini borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor.

PRİMİ DOLAN DONDURACAK
Bir düzenleme de emekli olabilmek için borç dondurmayı isteyen Bağ-Kur'lular için bekleniyor. Konunun Ekim ayı içerisinde tartışılacağı, uzlaşma sağlanırsa hayata geçeceği ifade edilmişti. Hazırlığı yapılan yeni torbaya bu düzenlemenin ekleneceği beklentisi var. 'Dondurma' düzenlemesi yapılırsa, emeklilik için hizmet süresine ihtiyacı olmayan Bağ-Kur'lular, borcunu ve borçlu olduğu döneme ait hizmeti donduracak. Böylece emekli olabilecek.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Soner CİHAN - 2 yıl önce
Ben yeni okudum. Bilmiyordum öğrendim ve bir yıl daha önce emekli olacağım inşAllah. Teşekkür ederim FİB Haber.
Avatar
mürüvvet öncül - 2 yıl önce
Bizlere böyle değerli bilgileri verdiğiniz için teşekkür ederiz
Avatar
Umut yıldız - 10 ay önce
Haber ajansı olarak ilgili makamlara iletmenizi bekliyoruz hukumetimizden talebimiz bizler yaş bekleyenler
Avatar
Umut yıldız - 10 ay önce
Fbi haber ailesi sayın cumhurbaşkanı mız ve başbakanımız dan emeklilik te yaş bekleyenler olarak müjde bekliyoruz ilkokul mezunu olduğumuz için iş bulmakta zorlanıyoruz iş veren genç elaman istiyor