banner461
banner195

İşinizi Sağlama Alın

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, yılın ilk karının geçtiğimiz günlerde ilimize düşmesinin ardından özellikle çiftçilere sigortalarını yaptırma çağrısında bulundu.

İşinizi Sağlama Alın
13 Kasım 2013 Çarşamba 12:43

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, yılın ilk karının geçtiğimiz günlerde ilimize düşmesinin ardından özellikle çiftçilere sigortalarını yaptırma çağrısında bulundu.

İl Müdürü Yılmaz, “İlimiz karasal iklim kuşağının etkisi altında olup yazları sıcak ve  kurak, kışları da soğuk geçmekte ve yıllık yağış miktarı ise 400 mm. civarında oluşmaktadır. Bu nedenlerle tarımsal üretim, büyük ölçüde kuru tarım olarak yapılmakta ve yağışlar ilimiz üretiminde en önemli etkiyi oluşturmakta. Bitkiler kışın uyku  döneminde olduğundan pasif durumda. Düşük sıcaklık, bitkilerin gelişmesi için şart ve  verimli olabilmeleri için  belirli soğuk bir dönemden geçmeleri gerekmekte. Ancak  -20 derecenin altındaki sıcaklıklar kültür bitkileri için ölümcül etki yapar. Bu nedenle güzlük ekimlerin İlkbahara çıkabilmesi için kar örtüsüne ihtiyaç var. Her ne kadar günlük yaşantımızı olumsuz etkilese de kar,  toprağı battaniye gibi örterek tarım ürünlerini soğuğa karşı koruduğu gibi toprak nemimin artmasına ve yeraltı suyunun zenginleşmesine katkı sağlar. 2011-2012 üretim sezonu olumsuz iklim koşulları nedeniyle don ve kuraklık afetlerinin  yaşandığı ve üreticimiz açısından ekonomik kayıpların olduğu bir yıl olarak geçti. Bu nedenle Sezonun  düşen ilk karının bereket getirmesini dilerken oluşabilecek afetlere karşı yine de üreticilerimizin tedbirli davranmaları ve bir risk paylaşım sistemi olan Tarım Sigortalarını yaptırmalarını tavsiye ederim.

 

banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.