banner461
banner195

Kaya oyma yapılarla ilgili son rötuşlar görüşüldü

Kaya oyma yapılarla ilgili genelgenin neticelendirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda son rötuşların görüşüldüğü toplantı düzenlendi.

Kaya oyma yapılarla ilgili son rötuşlar görüşüldü
12 Eylül 2017 Salı 18:46

banner143
banner134
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mesleki hizmetler genel müdürlüğünde düzenlenen toplantıda Kaya oyma yapılarla ilgili bilgi alış verişinde bulunuldu yapılması gerekenler görüşüldü.

Kayadan oyma yapıların yönetmelik taslağındaki son rütuşlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mesleki hizmetler genel müdürlüğünde yapılan toplantıya mesleki hizmetler genel müdürü Yasin Kalem, Genel müdür yardımcısı Mehmet Öztürk, Daire başkanları, Nevşehir Çevre ve şehircilik il Müdürü Mehmet Çiçek, Müdür yardımcısı Mustafa Solmaz, Jeofizik Mühendisleri Odası Orta Anadolu illeri Bölge Sekreteri Umut Ergül, Höyük inşaat yönetim kurulu başkanı Mustafa Kurugöllü'nün katılımı ile toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda son aşamaya gelindiği ve ilimiz Nevşehir'de mevcut ve yeni yapılacak kaya oyma yapıların proje ve ruhsat süreçlerinin çözümlenmiş olacağı belirtildi.

Toplantı sonrasında açıklamada bulunan AK Parti Nevşehir Milletvekili Av. Ebubekir Gizligider, "Kapadokya Bölgemizde binlerce kişinin istihdamını sağlayan ve ülkemizde sadece Nevşehir’de mevcut olan yeraltı depoculuğu ve kayadan oyma ticari yapıların ihtiyaç duyduğu yasal düzenleme çalışmamızda sona geldik" dedi.

Gizligider, Kayadan oyma yapılar ve yeraltı depoları ile ilgili yürürlüğe girecek yönetmelik sonrasında turistik ve tarımsal anlamda çalışan kaya oyma yapılar yasal statüye kavuşacaktır. Yönetmelik ile bu yapıların altyapı ve ruhsatlandırma sıkıntıları sona erecek, yapılacak planlama ve proje çalışmalarıyla sektörün uzun vadede daha verimli çalışabilmesi sağlanacaktır. İlgili düzenlemede son rötuşların yapılmasının ardından uzun süredir beklenen yönetmelik kısa bir süre sonra yayımlanacak ve bölgemize has bu yapılara dair belirsizlik sona erecek ve tarımsal ve ticari desteklerden faydalanılabilecek ve hukuki boşluk sona erecektir" dedi. 

Kaya oyma yapılarla ilgili olarak artık sona gelindiğini ve müjdeli haberi çok yakında Nevşehir halkına vereceklerini ifade eden Gizligider, "Katkıları sebebiyle Bakanlığımıza, Valiliğimize, İl Müdürlüğümüze ve sektör temsilcilerimize teşekkür ediyor, Nevşehir Milletvekilleri olarak uzun bir süredir titizlikle üzerinde çalıştığımız yönetmeliğimizin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ahmet - 2 yıl önce
İnşaAllah.hayırlı olur.