banner461
banner195

Kimse patatesini satmıyor

Türkiye'nin patates ambarı olarak bilinen Nevşehir ve Niğde’de son günlerde ’Patatesin kilosu 5 TL olacak’ söylentisi yayıldı.

Kimse patatesini satmıyor
11 Ocak 2014 Cumartesi 17:08

banner143
banner134

 Niğde’de son günlerde ’Patatesin kilosu 5 TL olacak’ söylentisi yayıldı. Ambarlarda 150 bin tonun üzerinde patates bulunduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, "Bu söylenti nedeniyle patatesin 5 liraya çıkmasını bekleyen üreticiler ellerindeki ürünü satmıyor" dedi. Çiftçinin kilogramını 1.5 liraya sattığı patatesin pazarlarda 3 liraya kadar çıktığını belirten Veli Kenar, piyasada patates darlığı olduğunu ama bunun da ’Kilosu 5 TL olacak’ söylentisi nedeniyle çiftçilerin patatesleri satmamasından kaynaklandığını söyledi.

Kenar, "Patates fiyatlarının 5 liraya çıkacağı söyleniyor. ’Patates 5 TL olacak’ diye çiftçi de elindeki patatesi satmıyor. Durum böyle olunca da piyasada bir patates darlığı varmış gibi yaşansa da gerçek öyle değil. Şu anda resmi olmayan bilgilere göre bölgemizde 150 bin tonu aşkın patates olduğunu tahmin etmekteyiz" diye konuştu.

Kenar ayrıca, patates tohumu fiyatlarının da aşırı bir şekilde yükseldiğini, bu nedenle ekim maliyetinin de artacağını belirterek bunun çiftçiyi olumsuz etkileyeceğini söyledi.

PAZARDAKİ ARTIŞ ÇİFTÇİYE YANSIMIYOR

Patates Üreticisi Ünal Topal ise bu yıl patates ekiminin az olması nedeniyle fiyatların yükseldiğini belirtirken fiyatların artmasındaki bir başka nedenin ise aracılar olduğunu söyledi.

Topal, "Niğde ve Nevşehir’deki patateslerimiz ortalama 1 lira 40 kuruş ile 1 lira 50 kuruş arasında satılmaktadır. Bu patatesin fiyatları pazarda 3 lirayı buluyor ama paranın hepsi çiftçinin cebine girmiyor. Önümüzdeki yıllarda bu fiyat artışlarının sıkıntısını yine çiftçi çekecek. ’Patates bu yıl para etti gelecek yıl da para edecek’ deyip borç harç ekmeye başlayacak ve Türkiye genelinde fazla üretim olacağından dolayı daha kötü sonuçlar olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
osman - 4 yıl önce
1.5 in uzerindeki masrafı hiç hesap eden yok anca aracı kazanıyor diye söyleniyor nakliye işcilik hal masrafı pazarcı market çi bedava satılırken kimsenin sesi çıkmıyordu madem taban fiyat koysunlar kota koysunlar saygılarla herşeyin hayırlısı olsun
Avatar
vatandaş - 4 yıl önce
saklayın patatesleri saklayın inşallah hepsini çürütürsünüzde ne size yarar nede vatandaşa
Avatar
sıradan çiftçi - 4 yıl önce
bu patates 3 yıldır para etmiyor 100 krş a verirken depoda cürütürken kimsenin sesi cıkmıyordu patates 3 lira olunca herkes devreye girdi kimse satmasın patatesi bu pate 5 lirayı bulacak bende 300 ton var satmıyorum 5 lira 5
Avatar
ciftci - 4 yıl önce
ciftci 2 senedir batarken kimse patatesin agzina almiyordu bu sene bu cekememezlik niye bu patates 5 degil 7 tl yi gorur bu da cekemeyenlere kapak olsunnn
Avatar
kaymaklı - 4 yıl önce @vatandaş
çiftçinin halinden haberi olmadan konuşmak abestir