banner461
banner195

Kızılırmak Akar, Gülşehirli Bakar !

Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak geçtiği heryere hayat verirken, Nevşehir'de üzerinden geçtiği Gülşehir ilçesi için ise durum hiçte böyle değil. Bu yüzden uzun yıllar 'Kızılırmak akar, Gülşehirli bakar' sözü yörede adeta halk deyimi haline gelmiştir.

Kızılırmak Akar, Gülşehirli Bakar !
10 Mart 2016 Perşembe 16:01

banner143
Kızılırmak akar Avanoslu Keyfine Bakar
İlgili Galeriye Git
banner134
Kızılırmak akar, Avanoslu Keyfine Bakar ! Ya Gülşehir ? Özellikle iki dönem Avanos'ta Belediye Başkanlığı ile tartışmasız Bölgenin en başarılı Belediye Başkanı olarak büyük takdir toplayan, Dr.Mustafa Körükcü döneminde yapılan bir çok çalışmaların içinde ilk sırada yer alanı herhalde "Kızılırmak kıyı kenarı düzenleme ve ıslah projesi"  olsa gerek. Bu muhteşem çalışmasıyla Kapadokya'nın liderliğini de Avanos ilk kez ele geçirmişti. Şimdi görev yapan Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce'de Körükcü'nün bir anlamda bu mirasına oturmuş gibi gözüksede hiçbir siyasi polimik yada kaygıya girmeden bıraktığı yerden çalışmalarını sürdürüyor. 

Kızılırmak ve yaşam verdiği kentler ...

Uzunluğu 1355 km olan Kızılırmak'ın tamamı Türkiye sınırları içinde bulunuyor.

Kızılırmak nehri Anadolu`nun nazlı kızıdır. Nazlı olduğu kadar da adından da anlaşıldığı üzere kızıl gözüdür. Yıllar boyunca Anadolu`yu sulamış ve bereket sunmuştur.

Zara dağlarından doğar Sivas`ı aşar sonra Nevşehir ve Anadolu`yu bir gerdanlık misali sararak geçer. Bafra`da Karadeniz`e kavuşur.

Kızılırmak Anadolu`yu sararken içerisinden geçtiği şehir , ilçe ve beldeler bereketinden faydalanır güzel yönlerini kullanır ve değerlendirir.

Bereketi ve güzelliğini değerlendiren değerlendirir de değerlendiremeyenlerde;

Kızılırmak akar...

Gülşehirli bakar.

 Sözüm misali boşa akar boşa bakar.

Gülşehir ilçemiz Kızılırmak Kıyı Kenarı Düzenleme ve Islah Projesi her dönemde gündeme gelmesine rağmen bir türlü gerçekleşmemiştir. Oysa ilçemiz için bu projenin gerçekleşmesi, ilçemize yeni bir bakış, yeni bir vizyon, yeni bir yapı ve canlılık kazandıracağı tartışılmaz.

Proje kapsamında tıkı Avanos ilçesinde olduğu gibi Gülşehir Kızılırmak nehri üzerinde;

 -Olta balıkçılığı

-Kayık

-Jet motoru

-Gondol

 Ve benzeri araçlar ile sportif faaliyetlerinin ve gezi turlarının yapıldığını.

Proje kapsamsında Kızılırmak nehri kenarlarında;

 -Restoranların

-Kafeteryaların.

-Yürüyüş yolarının

-Piknik alanlarının

 Ve benzeri ticaret ve sosyal tesislerin olduğunu bir düşünün.

 Ve Gülşehir Kızılırmak çevresinin tertemiz yeşillikler içerisinde olduğunu bir düşünün.

 Aslında düşünmek hayal etmek değil bir an önce yapmamız gerekir.                                         

 Kızılırmak kıyı kenarı düzenleme ve ıslah projesi yerel iktidarların merkezi hükümetle iş birliği içerisinde gerçekleştirebileceği bir projedir. Tıpkı Avanos örneğinde olduğu gibi...

 Bu projeyi hayata geçirenler Avanos eski Belediye Başkanı Mustafa Körükcü gibi yıllar sonrada anılacak ve her zaman yâd edilecektir.

Bu zamana kadar bizim bildiğimiz bu konuda ciddi girişim ve adımlar atılmadı. Herşey lafta sözde kaldı o kadar. Oysa Şu ana kadar bu proje çoktan başlamalı ve bitmeliydi. 

 Kızılırmak Gülşehirli ile buluşmaya hasret. Gülşehir insanıda kızıl ırmağın bereketi nimetlerine kavuşmaya hasret.

 Kızılırmak üzerindeki köprünün de elden geçirilerek yepyeni bir görsellik kazandırıldığı ışıl ışıl yemyeşil bir Gül Şehir umut ediyoruz.

 Günümüzde maalesef Nevşehir'de şehrimizin hemen yan tarafından akan kızıl ırmaktan yeterince faydalanamadığımız gibi bölgemizdeki tarihi ve doğal değerlerede hak ettiği değeri veremedik.

 Yanına yapılan gelişi güzel mimarisi, estetiği hiç olan köprüler ihtişamını söndürürken üzerinden gecen kalın sutaşıma borusu adeta köprüye eziyet etmektedir.

Gülşehir'de Köprünün ve Kızıl ırmağın etrafı pislik içerisinde sarhoşların, esrarcıların, tinercilerin mekânı olmuş, belli saatlerden sonra buralarda dolaşmanın can güvenliği acısından tehlike arz ettiği açık ve net bir şekilde gözükmektedir.

 Velhasıl bütün bu olumsuzluklara rağmen Kızılırmak ve üzerindeki köprüsü bütün ihtişamı ile gelen ve gidenleri selamlıyor.

 Velhasıl Kızılırmak ve üzerindeki Köprüsü kendisine sahip çıkacak “Kızılırmak Kıyı Kenarı Düzenleme ve Islah Projesini”       gerçekleştirecek babayiğit yetkililerin harekete geçmesini bekliyor.

Özellikle Yerel yönetim Bürokrat ve siyasilerimizi bu konuda önemli görevler düşüyor.


Samsun sınırları içerisnden geçen nehrin Kızılırmak Deltası üzerindeki Kuş Cenneti yüzlerce göçmen kuşların uğrak yeri olurken, Bizde ise tam tersi müzmin göçmen kuşu olarak bilinen Leylekler bile artık Nevşehir kızılırmak nehri güzergahına uğramaz olmuşlar.

İşte Kızılırmağın Geçtiği İller; 
Akaçlama alanı üzerinde yaşam verdiği ilçe ve merkez ilçe sayısı 21 ilde 45 tanedir. En çok sayıda kentin kurulmasına neden olduğu bölgesi Çorum İl sınırları içerisinde kalan kısmı olup burada 10 adet kentin varlık bulmasını sağlamıştır. 45 adet kentin yalnızca 24 tanesi Sivas, Kırıkkale ve Çorum illerindedir.

Iralama alan çığırında yer alan ilçe ve merkez ilçe belediyeleri (11 ilde 45 adet); sıralama çoktan aza doğru yapılmıştır:

Çorum ilinde 10 adet: Kargı, Osmancık, Dodurga, Laçin, Oğuzlar, Çorum, İskilip, Uğurludağ, Bayat, Sungurlu
Kırıkkale ilinde 7 adet: Sulakyurt, Bahşılı, Yahşihan, Kırıkkale, Keskin, Karakeçili, Çelebi
Sivas ilinde 7 adet: Gemerek, Şarkışla, Yıldızeli, Sivas, Hafik, Zara, İmranlı
Kayseri ilinde 5 adet: İncesu, Kayseri, Felahiye, Özvatan, Sarıoğlan,
Ankara ilinde 4 adet: Kalecik, Bala, Şereflikoçhisar, Evren
Kırşehir ilinde 3 adet: Kaman, Kırşehir, Mucur
Nevşehir ilinde 3 adet: Gülşehir, Avanos, Ürgüp
Sinop ilinde 2 adet: Durağan, Saraydüzü,
Samsun ilinde 2 adet: Bafra, Vezirköprü
Çankırı ilinde 1 adet: Kızılırmak,
Aksaray ilinde 1 adet: Sarıyahşi

Bu kentlerin bazıları zaman içinde yapılan baraj göletleri nedeniyle Kızılırmak ile sınır olmuşlardır; Sarıyahşi, Bahşılı gibi

Kızılırmak Hakkında Genel Bilgi
Kızılırmak Nehri Türkiye topraklarından doğarak yine, Türkiye topraklarından denize dökülen en uzun akarsudur. Uzunluğu 1.355 km’dir. Deniz taşımacılığı için kullanılmaz. Başlıca kolları Delice Irmağı, Devrez ve Gökırmak’tır.

Nehir, İç Anadolu’nun en doğusundaki Sivas ili İmranlı ilçesinde Kızıldağ ‘ın güney yamaçlarından yaklaşık 39,8° Kuzey 38,8° Doğu noktasından doğar, ilk önce batı ve güney batıya 38,7° Kuzey 34,8° Doğu ya kadar akar, daha sonra yay şeklinde biçimlenir. İlkin batıya, daha sonra kuzey doğudaki Tuz Gölü’nü geçerek kuzey batıya akar. Daha sonra kuzey ve kuzey doğuya yönelir. Burada Delice Irmağı ile 40.47° Doğu 34.14° Batı nokasında birleşir. Sonra zig zaglar çizerek kuzey batıya akar. 41.10° Doğu 34.42° Batı da Devrez Nehri ile birlikte akar.Ve Kuzey doğuya doğru döner. Sonuçta Karadeniz’e 41.72° Kuzey 35.95° Doğu noktasında boşalır. Sırasıyla Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu’ndan Karadeniz’e ulaşır.

Yağmur ve kar sularıyla beslenen nehrin rejimi düzensizdir. Temmuz ve Şubat arasında düşük su düzeyinde akan nehir, Mart ayında hızla kabarmaya başlar ve Nisan ayında en yüksek su düzeyine ulaşır. Ortalama debisi 184 m³/sn olan nehrin 20 yıllık gözlem süresince en az 18,4 m³/sn’ye ve en çok 1.673 m³/sn’ye ulaştığı tespit edilmiştir.

Nehir üzerine 8 baraj yapılmıştır. Bunlar Kayseri ilinde Sarıoğlan,Yemliha kasabasında kurulmuş olan Yamula Barajı, Ankara yakınlarındaki Kesikköprü, Hirfanlı ve Kapulukaya barajları ile nehrin Bafra Ovası’na kurulmuş Altınkaya ve Derbent barajlarıdır. Nehir üzerine son olarak Obruk Barajı yapılarak 2007 yılı içerisinde su tutumuna başlanılmıştır.

İrili ufaklı birçok gölün bulunduğu Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin Karadeniz kıyısında özelliğini büyük ölçüde koruyabilmiş en önemli sulak alanlarından biridir. 321 kuş türünün bulunduğu delta bitkiler bakımından da öneme sahiptir. Deltanın doğu tarafında ülkemizin nadir su basar ormanlarından Geleriç Ormanı bulunur.

İskilip Taybı Ovasından Kızılırmak

Adını suyunun renginden alan, antikçağda ise tuzlu akarsu anlamına gelen Halys adıyla anılan Kızılırmak, Anadolu’da kurulmuş medeniyetlere hep ev sahipliği yapmış. Bugün Kızılırmak Vadisi’nde tarihin her dönemine ait izler bulmak mümkün; kaya mezarları ve yerleşimleri, farklı medeniyetlere ait kaleler, köprüler ve daha pek çok iz.

Eski Zamanlarda
Hititler Marassantiya Nehri adını vermişlerdi. Hititlerin ana toprakları olan Hatti’nin batı sınırlarını şekillendiriyordu. Klasik eski zamanlarda Ön Asya ve Asya’ nın geri kalanı arasında bir sınır oluştururdu. M.Ö. 28 Mayıs 585 yılında Medler ile Lidyalılar arasında yapılan “Battle of Hallys” Kızılırmak Savaşı burada olmuştur. Önceleri Lidya’lılar ve Pers’ler arasında bir sınırdı. Lidya’lı Croesus sınırı geçip Pers’lere (Pers Kralı Cyrus II) hücüm etti ve bu savaşta (M.Ö.547) yenildi. Böylece Pers’ler sınırlarını Ege Denizi’ne kadar genişletti

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.