banner461
banner195

Kozaklı da Reenjeksiyon Kuyusu Tamamlandı

Nevşehir’in termal turizmle son yıllarda yıldızı parlayan Kozaklı ilçesinde İl Özel İdaresi tarafından termal suyun geri dönüşümünü sağlayacak projenin ilk ayağı tamamlandı.

Kozaklı da Reenjeksiyon Kuyusu Tamamlandı
01 Nisan 2013 Pazartesi 10:31

banner143
banner134

 Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Özel idaresi genel sekreteri Abdülkadir Tatar, İlçedeki termal su kaynağının tasarruflu olarak kullanılması amacıyla başlatılan çalışmaların iki ayağının ise kaynak bulunması halinde en kısa sürede tamamlanacağını dile getirdi.

3 Aydan bu yana Kozaklı ilçesindeki termal suyun geri dönüşümünün yapıldığını ifade eden İl Özel idaresi genel sekreteri Tatar, “Kozaklı ilçemizdeki reenjeksiyon kuyumuz tamamlandı. Şebekesi döşendi. 3 aydan beri dışarı su atılmıyor. Bu konuyla ilgilenen yetkili arkadaşlarımızın belirttiklerine göre bu yıl Şubat ayında su seviyesinin düşmediği belirtildi. Termal suyun geri dönüşümü konusunda çok iyi bir iş yaptığımızı gördük. Yaklaşık 35-40 litresaniye su sokağa atılıyordu o su artık reenjeksiyon kuyusuna gidiyor. Tabi bu iş masraflı oluyor. Çünkü pompaj sistemi ile suyu basıyoruz yukarıya. Fay hatlarının arasında o su tekrar 98 dereceye kadar değişerek kullanılıyor. Böylece ilçedeki sıcak su sarfiyatı önlenmiş oluyor. Reenjeksiyon kuyusu tamamlandı. Kozaklı jeotermal alanındaki projemiz tamamlandı. İhale aşamasına gelindi. Maliyet 8 Milyon TL.. Elimizdeki para ise 1.8 Milyon TL. 6 Milyon TL gibi bir açığımız var. Sayın Valimizle bu konuda görüştük. Gerek Sayın Valimiz, gerekse Milletvekillerimiz o konuda bize para bulabildikleri taktirde projeyi tamamlayacağız. Bulanamazsa üç ayrı kola ayırdığımız bu projenin bir bölümünü bu yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Ali Çamur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.