banner421
banner461
banner195

Limak'tan Nevşehir'e Güneş Santrali

Limak Holding enerji için Konya ve Nevşehir'i seçti...Limak Holding, yenilenebilir enerjide ilk adımı Konya'da atıyor. 2017'de devreye girecek 13.1 MW'lık Apa santralının ardından Limak, bu kez Nevşehir'de 24 MW'lık güneş santralı kuracak...

Limak'tan Nevşehir'e Güneş Santrali

banner143
banner134
 Limak Holding tarafından enerji ve yenilenebilir enerjide ilk adımı Konya ilinde atma kararı alındı.

 2017 senesinde devreye girecek olan 13.1 MW'lık Apa santralının hemen peşinden Limak Holding, bu defa Nevşehir ilinde 24 MW'lık güneş santralı kuracağı bildirildi.

Limak Enerji İcra Kurulu Başkanı Birol Ergüven tarafından yapılan son açıklamasında, yenilenebilir enerji projelerini büyüteceklerini vurgulayarak, "Güneş alanındaki başlangıç noktamız olan Konya'daki Apa GES projemizin en geç 2017'de çalışır duruma geçmesini ve 23 gigavatsaat üretim yapmayı hedefliyoruz" söyledi. Limak'ın 3 bin megavat (MW) seviyesindeki kurulu güçlerinin 700 MW'sini yenilenebilir kaynakların oluşturduğunu kaydeden Ergüven, şirket olarak kaynak çeşitliliğine oldukça büyük önem verdiklerini ve yenilenebilir portföyünün tamamına yakınının rezervuarlı hidroelektrik santrallerinden oluştuğunu dile getirdi. 

SIRADA NEVŞEHİR BULUNUYOR

Güneş, rüzgâr ve jeotermal yatırımlarının da üretim portföylerine eklenmesi için yoğun bir çalışma gösterdiklerini vurgulayan Ergüven, "Üretimdeki uzun vade hedefimiz 5 bin MW seviyesine ulaşmak. Güneş alanında 13.1 MW kapasiteli Konya'da bulunan projemizin yatırım bedeli için öngörümüz 15 milyon dolar civarında. Buna ihalede devlete ödeyeceğimiz lisans bedelini de eklediğimizde rakam 22 milyon dolar seviyesine yükseliyor" diye söyledi. Apa GES santraline ek olarak, TEİAŞ'ın 4'üncü paket yarışmasında da projeleri olduğunu belirten Ergüven, "Nevşehir'de yer meydan 24 MW kapasiteli Derinkuyu GES mevcut. Bu projemizin de hayata geçmesi halinde senelik üretim miktarı toplamda 42 gigavatsaat olacak" söyledi. 
Kaynak: Sabah

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
vatandas - 3 yıl önce
hayırlı olsun