banner461
banner195

MTA’nın Araştırma Sonuçları Ne Oldu?

Nevşehir Ürgüp ilçesine bağlı Başdere beldesinde Seracılığın yapılabilmesi için Maden Tetkik Arama Enstitüsünün araştırma sonuçları bekleniyor.

 MTA’nın Araştırma Sonuçları Ne Oldu?
14 Ekim 2014 Salı 17:05

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ürgüp ilçesine bağlı Başdere beldesinde Seracılığın yapılabilmesi için Maden Tetkik Arama Enstitüsünün araştırma sonuçları bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başdere eski Belediye Başkanı Mustafa Karaman, yavaş ovasında seracılığın yapılabilmesine yönelik MTA’nın araştırma sonuçlarının belde de büyük bir sabırsızlık içerisinde beklendiğini dile getirmişti.

Başdere Kasabası konum olarak oldukça tarıma elverişli ve zengin verimli topraklar sahip olup bu toprakların en çok ekildiği alanlar ise yavaş ovası.

Ilıman iklime sahip evveliyatı iç ölü deniz olduğu söylenen bu ova toprak yapısı kum olup, ismi ile anılan yavaş karpuzu, kavunu, patatesi, fasulyesi ile de çok ünlü. Kayseri ve Nevşehir arasında olan bu arazi her türlü tarıma çok elverişli ve sulu.

Seracılığa bu arazide ilk adım atılmış olup turfanda sebzeciliğin bölgede ambarı olmayı aydadır patates tarımına alternatif olarak seracılığın başlaması MTA Genel müdürlüğünden gelecek sevindirici haber ile sıcak su termal kuyu açılması hususunda başvuru burada olumlu olduğu takdirde bölgede adeta tarımda çağ atlatacak. Aşırı gübrelemeden ve fazla su masraflarından kurtulacak. Alternatif ve teknik tarıma yönelecek, kazancı bol mahsuller üretilmesi kaçınılmaz olacak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Başdereli - 4 yıl önce
kasaba kasabalıktan oldu,başkan başkanlıkdan oldu ama hala olmayacak proje hayalleriyle gündemi meşgul ediyor.arıcılık,ipekböcekçiliği,rüzgar değirmenleri derken şimdi de seracılıktan bahsetmiş :)başdere gibi karasal iklimin sert hissedildiği bozkır coğrafyasında orman köyü olup bundan arıcılık, ipekböcekçiliği gibi gelir kaynağı elde etmek hayaldir.mera sahaları orman alanı diye çevrilmesi bölge için iyi olmadı.rüzgar değirmenleri için bölgenin yıl boyu aldığı rüzgarın hızı ölçülür.rüzgar gücünde ve altyapı imkanlarında başdereyi ön plana çıkaran bir resmi rapor varsa koysun ortaya görelim.seracılık ısıtma maliyetlerinin düşük olduğu antalya gibi güney illerinde yapılabilir.başdere yavaş ovasında jeotermal su kaynağını ilk defa duyduk.hadi diyelim var bu kaynak.bunu yeryüzüne çıkarılıp seraların ısıtmasında kullanılma maliyetleri çiftçiyi kurtaracak mı?başkanın videolarını ve yerel basına yaptığı açıklamaları okudukça aklıma aziz nesinin zübük filmi geliyor.