banner461
banner195

Nevşehir'de Ahilik Haftası kutlamaları başladı

Nevşehir’de bu yıl 23-29 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 29. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Nevşehir'de Ahilik Haftası kutlamaları başladı
23 Mayıs 2016 Pazartesi 23:13

banner143
Nevşehirde ahilik haftası törenleri ödül töreni
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir de 29. Ahilik Haftası etkinlikleri törenine Nevşehir Vali Vekili Ahmet Soley, Vali Yardımcısı Halil Berk, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Nevşehir Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, Nevşehir Defterdarı Hatice İşcen Ercoşman, Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, Nevşehir Gümrük Ve Ticaret Il Müdürü Ahmet Taygurt, Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB) Başkanı İsmail Ördü, Nevşehir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Uğur Aydoğan, NTSO BaşkanYardımcısı Yüksel Babaoğlu, bazı daire müdürleri, oda başkanları, STK temsilcileri katıldı.

Nevşehir Valilik konferans salonunda başlayan Ahilik Haftası kutlama programının açış konuşmasında Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı İsmail Ördü, Ahilik Teşkilatı hakkında bilgi verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Ördü, şunları söyledi: “Kardeşlik, birlik, beraberlik ve güzel ahlak dememiz ahilik kültürünü en iyi şekilde özetler."AHİLİĞİN FELSEFESİ, DÜNYA VE AHRET DENGESİDİR"

Ördü, "Ahilik teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran, 12. yüzyılda yaşamış olup, dericilik sanatıyla uğraşmış ve o devirde Anadolu’ya yerleşen halkımıza sanatı, ekonomiyi ve ahlaki yönden örgütleyip, Ahilik Teşkilatını kurmuştur. Günümüzde bu teşkilata, bir nevi sivil toplum kuruluşu da diyebiliriz. Ahi’nin anlamı kardeş demek olup, aynı zamanda dostluk cömertlik, yardımseverlik ve eli açıklık demektir. Ahiliğin felsefesi, dünya ve ahret dengesidir. Ahilikte maddecilik, materyalizm olmadığı gibi sadece öbür dünyayı düşünüp, hiçbir şey öğretmeyip, miskinlik de yoktur. Bu dünyada yaşadığı sürece, kimseye muhtaç olmadan çalışarak, onurlu bir şekilde hayatını devam ettirmek ve ahrete hazırlanmak vardır. Ürünler için kalite kontrol, esnaf birlikleri ve tüketici hakları gibi konuları yüzyıllar öncesinden çözümler getiren ve fiili örnekler vermiş olan ahiliğin, ne kadar önemli bir teşkilat olduğu, daha iyi anlaşılmaktadır" dedi.

Dereceye giren Ahilere ödüllerini teslim eden Nevşehir Vali Vekili Ahmet Soley ise, "Önemli bir geleceğe sahip olan ahilik geleneğinin, ilimizde yaşatılması için düzenlenen bu etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyorum. Yılın ahisini tebrik ediyorum. Kendisi 55 yıllık ziraat aletleri satışı mesleğini icra ediyor. Bir mesleği, 55 yıl boyunca kimseyi kırmadan dökmeden yapmak ahiliktir. Ahilik haftasında bu ödülü kendisine takdim etmekten onur ve gurur duyuyorum" diye konuştu.

Daha sonra Kızılaya en çok kan bağışlayan esnaflarla, dereceye giren Yılın Esnafları ve sporcularına ödülleri takdim edildi.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

Etiketler; #2016

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.