banner461
banner195

Nevşehir'de Akkaraman Irkı Koç Dağıtımı Yapıldı

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yerleşkesinde, Akkaraman ırkı Damızlık Koç, düzenlenen tören ile üreticilere teslim edildi.

Nevşehir'de Akkaraman Irkı Koç Dağıtımı Yapıldı
01 Ağustos 2016 Pazartesi 13:46

banner143
banner134
Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yerleşkesinde, Akkaraman ırkı Damızlık Koç, düzenlenen tören ile üreticilere teslim edildi.
    Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde düzenlenen törene,  Nevşehir Vali Yardımcısı Hasan KAYHAN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, Nevşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Muhammet ÇÖMÇE, Gümrük Ticaret İl Müdürü Ahmet TAYGURT, Kadastro Müdürü Celal ÇABUŞ, Gençllik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa  ÜNLÜER, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hüseyin ŞENER, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Halil Haki BALTA, İl Müdürü Yardımcısı Gürol ÇETİN, İl Müdür Yardımcısı Necmettin SAPMAZ, Şube Müdürleri, Teknik personeller ve çiftçiler katıldı.
            Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ;
       “ İlimizin koyun varlığı 138.611baş tır. Bakanlığımız tarafından Küçükbaş hayvancılık işletmelerinde akrabalı yetiştirmeden kaynaklanan olumsuzlukların giderilerek, verimliliğin artırılması amacıyla Hayvancılığı Geliştirme Projesi uygulanmakta,  proje kapsamında damızlık  Koç dağıtımı yapılmaktadır.2016 yılında, İlimize Hayvancılığı Geliştirme Projesinden 64.998 TL ödenek aktarılmış ve %25 yetiştirici %75 devlet katkılı olmak üzere İl Müdürlüğümüz tarafından  Sivas Ulaş Tarım İşletmesinden yetiştiricilere dağıtılmak üzere 53 adet Akkaraman ırkı koç seçilmiştir. Bakanlık Koyun Keçi Kayıt Sistemine Kayıtlı, en az 100 Baş koyunu  olan, Koyun Keçi Birliğine üye, il ve İlçe Müdürlükleri tarafından seçilen 53 yetiştiricimize damızlık koçlar verilecektir.” Dedi.
         Tören de üreticiler adına konuşan Hacıbektaş ilçesinden Dursun KESKİN yetiştirici yapılan bu hizmetin hayvanların ıslahında önemli katkıları olacağını söyleyerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerine ve emeği geçenlere teşekkürlerini bildirdi.
            Konuşmaların ardından üreticilere damızlık koçlar teslim edildi.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.