banner461
banner195

Nevşehir'de Tefecilerin mal varlıklarına el konulacak

Vatandaşların canını yakan tefecilerin mal varlıklarına el konulacağı haberi en çok Nevşehirli mağdur vatandaşların yüzünü güldürdü.

Nevşehir'de Tefecilerin mal varlıklarına el konulacak
11 Ekim 2016 Salı 23:14

banner143
banner134
Vatandaşların canını yakan tefecilerin mal varlıklarına el konulacağı haberi en çok Nevşehirli mağdur vatandaşların yüzünü güldürdü. Zira para satan bu zevatlar yüzünden nice yuvalar yıkıldı nice ocaklar söndü nice canlar yandı. Artık Devlet bu suçu işleyenlere göz açtırayacağı gibi, tefecilik yapanlara karşı çok ağır cezalar getiriyor.

Tefecilere kötü haber

Tefecilere bu kötü haber, Adalet Bakanlığından geldi.  Bakanlıkca hazırlanan kanun tasarısı taslağıyla, tefecilik suçunu işleyenlerin, suç nedeniyle elde ettikleri belirlenen tüm mal varlıklarına el konulabilecek. Ayrıca, Soruşturma veya kovuşturma kapsamında tefecilik suçunu işleyenlerin telefon görüşmeleri de dinlenecek.

Devlet, Tefeciliğin kökünü kurutmakta kararlı

Başbakanlığa gönderilen kanun tasarısı taslağından derlenen bilgilere göre, tefecilik, organ veya doku ticareti, nitelikli dolandırıcılık suçlarıyla etkin mücadele kapsamında yeni düzenlemeler hayata geçirilecek.

Mal varlıklarına el konulacak
Bu yasa tasarısıyla birlikte, tefecilik yapanların suç nedeniyle elde ettikleri belirlenen, taşınmazları, kara, deniz, hava ulaşım araçları, banka veya diğer mali kurumlardaki hesapları ile aynı maddede hüküm altına alınan tüm mal varlıklarına el konulacak. 

Ayrıca, CMK'nın 135'inci maddesinde telefon görüşmelerinin dinlenmesine izin verilen suç failleri arasına tefecilik suçunu işleyenler eklenecek. Bu düzenlemeyle tefecilik suçu şüphelilerinin telefon görüşmeleri soruşturma veya kovuşturma kapsamında dinlenebilecek.

TEKNİK TAKİPLE İZLENECEKLER

Aynı kanunun 140'ıncı maddesinde yapılacak düzenlemeyle de tefecilik, organ veya doku ticareti ile nitelikli dolandırıcılık suçu şüphelileri teknik takibe alınabilecek.

Böylece, söz konusu suçların işlendiğine ilişkin somut delillere dayanan kuvvetli şüphe bulunması, başka suretle delil elde edilememesi halinde, şüpheli veya sanığın kamuya açık yerlerdeki faaliyetleri, iş yeri teknik araçlarla izlenecek. Söz konusu yerlerde, ses veya görüntü kaydı alınabilecek.


Kaynak: Sabah

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mustafa arısoy - 2 yıl önce
Seyit bilge yi batırıp 2001 de aldığımız dükkanı mızı elimizden alan bizi 20 sene geriye götüren tefecilerede el atacaklarm ı çok merak ediyorum inşAllah hakkımızı bu tefecilerede elinden alırlar