banner461
banner195

Nevşehir'e Teşvik Var Yatırımcı Yok!

Nevşehir'in en önemli sorunu olan işsizlik, yatırımcıların şehre gelmesi ile çözülür. Peki Nevşehir'e Yatırımcı neden gelmiyor?

Nevşehir'e Teşvik Var Yatırımcı Yok!
03 Ekim 2016 Pazartesi 19:44

banner143
banner134
Nevşehir için uzun yıllardır dile getirilen "üç büyük şehrin" arasında kalmış söylemi Nevşehir ekonomisi için her zaman kötümser yaklaşımların oluşmasına neden oluyor.
Nevşehir'in metropol şehirler olan Ankara - Kayseri ve Konya'nın arasında kalması avantaj mı? Yoksa dezavantaj mı?

Büyük nüfus potansiyeline sahip olan bu üç ilin arasında kalmak avantaja çevrilemez mi? 

Türkiye ekonomisi resmi verilere göre devamlı büyümekte iken Nevşehir ekonomisi kabuğunu hala kıramamış vaziyette.

Hal böyleyken toplam nüfusları ortalama 6.5 milyon olan Ankara, Konya ve Kayseri'ye ürün gönderilerek ciddi bir potansiyel fırsat yakalanmış olur. 

Bu yapılıyordur ama yeterli seviyede olmadığı ortada. İhracata ve diğer illerimize yönelik girişimler mevcut durumun başka bir boyutu.

Nevşehir ekonomisi için can alıcı diğer bir konu da ilimize yatırımcıların fazla ilgi göstermemesi.

Bu konuda devlet önemli teşvikler sunsa da yatırımcı ne hikmetse Nevşehir'e uğramıyor. Yada uğrasa bile bir şekilde geri dönüyor.

Ulusal ve uluslararası alanda önemli girişimleri olan firmaların tam yatırım yapmak üzereyken geri dönmüş olmaları akıllarda her zaman soru işareti bırakmıştır.

Seçilen vekillerden beklentimiz, Nevşehir'e yatırımcı çekebilmeleridir. Eğer bu başarılamıyorsa il idarecileri ve vekiller kendilerini sorgulamalıdırlar. 

Türkiye'de Ak Parti hükümetlerinde çok güzel işler başarıldı. Nevşehir'de de olumlu gelişmeler var ama yeterli değil.

Herkese bu noktada çok önemli görevler düşmektedir. Nevşehir sanayisinin gelişmesi için ne gerekiyorsa tavizsiz yerine getirilmelidir.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ozcan ozkilic - 2 yıl önce
Siz teşviklerin gerçek olduğuna inanıyorsanız kendiniz önce alabilirsiniz haber yapmak istiyorsanız turizimcilerin hibe kredi sıkıntı larını araştırın herkes bankaların kıskacında gerçek haber yapın da boş vaatlerle insanları kandirmayalim