banner461
banner195

Nevşehir'in Tarımsal ihracat rakamları açıklandı

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce 2016 yılının ilk sekiz aylık dönemine ait ihracat rakamları açıklandı.

Nevşehir'in Tarımsal ihracat rakamları açıklandı
06 Eylül 2016 Salı 10:03

banner143
banner134
Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce 2016 yılının ilk sekiz aylık dönemine ait ihracat rakamları açıklandı.

​Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, konu hakkında yaptığı açıklamada  'İhracatın sektörleri uyararak üretimi ve istihdamı teşvik ettiğini, refahın artırılmasına katkı sağladığını biliyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın uyguladığı destekleme politikaları ile işletmelerimizin sulama sistemleri dahil tarımsal üretimlerine ve sanayi yatırımlarına destekleme çalışmalarını yürütüyoruz.  Sanayi üretiminin artırılması ve ihracatın geliştirilebilmesi için mevcut üretim potansiyelimizi geliştirme gayreti içerisindeyiz. Bu kapsamda ilk sekiz aylık dönemde kurumumuzca gerçekleşen ihracat faaliyetleriyle ilgili rakamları kamuoyuyla paylaşıyoruz' diyerek Nevşehir'de 2016 yılının ilk sekiz aylık döneminde  9.000 ton patates,  3.250 ton limon olmak üzere toplam 12.640 ton yaş sebze-meyve ve bunun yanısıra 4.100 ton Buğday Unu,  3200 ton dondurulmuş patates, 10 ton jöle, 3 ton çips, 60 bin  adet çilek fidesi, 17 Milyon adet yumurtanın Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Romanya, Hollanda, Kuveyt, Irak gibi 20 ayrı ülkeye ihracatının gerçekleştirildiğini söyledi. Bunun yanısıra 800 ton alkollü içkinin USA ve KKTC ye gönderildiğini bildirdi.   

İl Müdürü YILMAZ, önümüzdeki dönem için  özellikle patates ve diğer ürünlerde ihracatın artarak devam etmesi temennisinde bulundu. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.