banner461
banner195

Nevşehir'in Topaç köyünde Sarımsak çapası başladı

’Beyaz altın’ olarak adlandırılan ve dünyanın en kaliteli sarımsakları arasında gösterilen Nevşehir TOPAÇ  sarımsağının çapası başladı.

Nevşehir'in Topaç köyünde Sarımsak çapası başladı
27 Mart 2018 Salı 16:21

banner143
banner134

Nevşehir'in Acıgöl ilçesine bağlı Topaç köyünde sarımsak üretimi yapılan köylerinde genellikle kadınlar tarafından yapılan çapalama işlemi Haziran ortasına kadar üç defa yapılacak…

Nevşehir'in sarımsağı ile ünlü Acıgöl ilçesine bağlı Topaç köyünde bu yıl sarımsak çapa sezonu bu sene kış aylarında kar az yağması ve havaların geçen yıllara göre sıcak geçmesi nedeni ile erken başladı.


Sabah 07:00 de start alan çapa telaşı akşam 19:00 sularına kadar sürmekte. Özellikle bu saatlerde köy içi ve arazi yollarında traktör katarı ve hareketli saatler yaşanmakta. Topaç köyünde kadınlar kendi aralarında sıralama yaparak imece usulü  hergün bir başka kişiye çapaya gidiyorlar. Bu yıl kar yağmaması nedeni ile tarlalar hem çok sert hemde yabani ot yoğun bu nedenle çapa yapan kadınlar bir hayli dertli ...
Topaç Köyü insanının tek temennisi bu derece çekilen zahmet karşısında "SARIMSAK FİYATLARI" nın arzulanan noktada olması ve verilen emeğin karşılıgının alınması. Bu nedenle Topaçlı sarımsak üreticileri, yetkililerinden "pazar ve iyi fiyat" konusunda umutlu bekleyiş içinde.

Sarımsak çapalama sezonunun Topaçlı çiftçilere hayırlı olmasını ve bol kazançlar getirmesini diliyoruz.

Haber:Adnan Yıldız


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.