banner461

Nevşehir'in ürünleri Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde

28-29 Nisan tarihlerinde Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Nevşehir Kabak Çekirdeği tanıtılacak.

Nevşehir'in ürünleri Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde
27 Nisan 2017 Perşembe 11:27

banner143
banner134
28-29 Nisan tarihlerinde Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Nevşehir Kabak Çekirdeği tanıtılacak.

Nevşehir Ticaret Borsası Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”nde Kabak Çekirdeğini Tanıtacak.

BAŞKAN SALAŞ'DA KATILACAK
Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu ile Ankara Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlenecek olan Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ ne katılım sağlayacak isimler arasında Nevşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş’ da yer alıyor. 

Nevşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş, “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nin 28-29 Nisan tarihinde Ankara’da yapılacağını söyledi. Başkan Salaş, ülkemizde halen 200 civarında coğrafi işaretli ürün bulunduğuna dikkat çekerek, Nevşehir Kabak Çekirdeği'nin de coğrafi işaret alması
 için bu fuarda yer alacağını vurguladı.

28-29 Nisan tarihleri arasında “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” nin ATO Congresium’da gerçekleştirileceğini belirten Nevşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş, “Bu etkinlikle coğrafi işaret almak için daha öncesinde Türk Patent Enstitüsü'ne başvurusunu yapmış olduğumuz Nevşehir Kabak Çekirdeğimizinde ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılması ve ticarileşmesine zemin hazırlayacaktır. Zirve de ayrıca Nevşehir'in diğer yöresel değerleriyle birlikte Ülkemizin dört bir yanından gelecek olan ürünlerin hepsini alıcılar ve halkımız bir arada görecektir” dedi. 

Başkan Salaş, coğrafi işaretli ürünler arasında Nevşehir Kabak Çekirdeği gibi ürünlerimizin de yer aldığını vurgulayarak, “Kentimizin de bu zirvede layıkıyla temsil edilmesi için çalışacağız” dedi. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre, 2 bin 500’ ün üzerinde tescil alabilecek ürün bulunduğuna da dikkat çekilerek, 200 civarında ürünün coğrafi işaretli olmasının çok az olduğuna da vurgu yapıldı. 


ONLARCA ÜRÜN ARASINDA KABAK ÇEKİRDEĞİ'DE VAR

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi kapsamında düzenlenecek fuarda Diyarbakır karpuzu, Malatya kayısısı ve Ankara simidine kadar Türkiye’nin dört bir yanından gelecek onlarca ürünün tanıtımının yapılacağını belirten Borsa Başkanı Salaş, ürün ve alıcının buluşması amacı ile düzenlenecek olan fuarda, Nevşehir Kabak Çekirdeği başta olmak üzere Yöresel ürünlerimizin ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılması, ticarileşmesine zemin hazırlamayı amaçladıklarını ifade etti. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.