banner461
banner195

Nevşehir’de de Kurulacak

NEVŞEHİR(MHA) Güneşe dayalı enerji üretimi şartıyla verine teşvik kapsamında değerlendirilen güneş enerji santrallerinin 11’i Nevşehir’de kurulacak.

Nevşehir’de de Kurulacak
20 Haziran 2015 Cumartesi 15:12

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Güneşe dayalı enerji üretimi şartıyla verine teşvik kapsamında değerlendirilen güneş enerji santrallerinin 11’i Nevşehir’de kurulacak.

Türkiye'nin İkinci Büyük Güneş Paneli Nevşehir'de Kuruluyor

Enerji projeleri için verilen yatırım teşviklerinin rotası güneşe dayalı enerji üretimine kaydı. Ekonomi Bakanlığının şubat ayında yatırım teşvik belgesi verdiği 35 enerji üretim projesinin 28’ini güneş enerji santralleri oluşturdu. Enerjide yerli ve yenilenebilir kaynaklara verilen öncelik, teşvik politikalarında da kendini gösteriyor. Şubatta verilen teşvik belgelerinin dağılımında da bu eğilim güçlü şekilde ortaya çıktı.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, şubat ayında 35 elektrik üretim tesisi yatırım teşviklerinden yararlanma olanağına kavuştu. Desteklenecek elektrik üretim tesislerinin devreye girmesiyle Türkiye’nin Kurulu gücüne 471 megavatlık katkı olacak. Söz konusu projelerin sabit yatırım tutarı yaklaşık 708 milyon lirayı buluyor. Projelerin hayata geçmesiyle de 500 civarında kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Yatırım teşviklerinden yararlanmaya hak kazanan tesislerin kaynaklara göre dağılımına bakıldığında “aslan payı”nı güneşe dayalı elektrik üretim santralleri aldı. Desteklenecek 35 projenin 28’ini güneş enerji santralleri oluşturdu. Ayrıca 3 rüzgar birer de jeotermal, biyokütle, kömür ve hidroelektrik enerji santrali yatırım teşvikleriyle desteklenme kapsamına alındı. Enerji üretim projeleri, bu çerçevede KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti gibi yatırım teşviklerinden yararlanacak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.