banner461
banner195

Nevşehir'de Depolardaki Patatesler de Satılmaya Başlandı

Türkiye'de patates üretiminde söz sahibi iller arasında yer alan Nevşehir'de epolarda tohumluk olarak bekletilen patatesler de Satılmaya Başlandı.

Nevşehir'de Depolardaki Patatesler de Satılmaya Başlandı
14 Ocak 2014 Salı 12:20

banner143
banner134

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, Patatesin önemli merkezilerinden Nevşehir de bulunan yaklaşık 200 ü aşkın doğal kaya oyma depolarda muhafaza edilen patatesler fiyattaki artışla beraber değerlenerek satışa çıktı.

Ekiz; Nevşehir'de kayadan oyma doğal depolarda çoğu önümüzdeki ekim dönemi için tohumluk olarak ayrılan 350-400 bin ton patates bulunuyor.

Nevşehir genelinde 2011'de 92 bin, 2012'de ise 78 bin dekarlık alanda patates ekimi yapıldığını ve 320 bin ton patates üretildiğini ifade eden Ekiz, 2013'de ise 40 bin dekarda 160 bin ton patates üretildiğini kaydetti.

Bu ay itibariyle depolarda 400 bin tona yakın ürün bulunduğunu, bunlardan bir kısmının önümüzdeki ekim döneminde kullanılmak için ayrılan tohumluk patatesler olduğunu belirten Ekiz, ekim alanlarındaki daralmadan dolayı üretiminin az olması nedeniyle depolardaki tohumlukların da piyasaya sunulmaya başlandığını kaydetti.

Nevşehir'deki depolarda 2013'ün Şubat ayında 1 milyon 500 bin ton civarında patates bulunurken, şu anda depolardaki patatesin 400 bin tonu geçmediğini ifade eden Ekiz şöyle devam etti:

"Elinde patatesi olan çiftçilerimiz için çok mutluyuz. En azından geçtiğimiz yıllardan kalan borçlarını ödeyebilecekler. Fiyatın bu şekilde olması bizi mutlu ediyor dersem bize tüketiciler kızmasınlar. Ekemeyen üreticilerimiz açısından ise üzgün olduğumuzu belirtiyoruz. Keşke bu fiyata değil de bunun yarısına satılsaydı ama daha çok çiftçimiz ekseydi. Şu anda depolarda tohumluk olarak bekletilen patatesler piyasaya sürülüyor. Görülüyor ki önümüzdeki yıl da patates üretimi az olacak. Çünkü çiftçimiz bu gidişle ekecek patates tohumu bulamayacak."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ibo - 4 yıl önce @Osman Güllaz
ne ödeyecez kardeş gübreden vergi mazottan vergi elektirikten vergi cifcinin verdiği vergivi kadar kim veriyor gecen sene 50kuruştan satılırken hiç sesiniz cikmiyordu
Avatar
Osman Güllaz - 4 yıl önce
Bu kadar patates var kazanç var ama ortada fatura yok, maliyeye ödenen tek bir kuruş yok ee sonra bereket yok...
Avatar
İNSANLIK... - 4 yıl önce
zamaninda o kadar paraya sattiniz patatesi..devlete olan borcunuzu ödemediniz.gittiniz evler arabalar arsalar aldiniz.sabahlara kadar yediniz içtiniz.vergisi yok algisi yok..ondan sonrada elimize ne geçiyor..para etmese suriyeye bilmem biryerlere gönderirsiniz.şimdi para etti yardim yapanlarda yok bazi yerlere.sorsak hepinize elhamdülillah müslümanim dersiniz...adam gibim müslüman olun..