banner461
banner195

Nevşehir'de Patates Fiyatlarında Ciddi Düşüş

En önemli patates üretim merkezlerinden biri olan Nevşehir’de, patatesin kilosu 1.30 TL’ye kadar geriledi.

Nevşehir'de Patates Fiyatlarında Ciddi Düşüş
12 Şubat 2014 Çarşamba 12:49

banner143
banner134

 İl genelindeki patatesin depo çıkış fiyatı cinsine göre 1.30 TL ile 1.80 TL arasında değişirken Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, bir dönem depo çıkış fiyatı 2.20 TL’ye kadar yükselen patatesin fiyatların daha da düşmesini beklemediklerini kaydetti.Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz yaptığı açıklamada, Nevşehir’de tarım sektöründe üreticilerin en önemli geçim kaynağı olan patatesin bu yıl depo çıkış fiyatının bir dönem 2.20 TL’ye kadar yükselmesinin üreticilerin yüzünü güldürdüğünü kaydetti. Geçtiğimiz yıllarda doğal afetlerle birlikte yaşanan pazar sorunu nedeniyle zor günler geçiren patates üreticisinin bu yılki fiyatlarla birlikte biriken borçlarının önemli bir bölümünü ödeme fırsatı yakaladığını ifade eden Ekiz, “2013 yılı sonuna kadar üst üste 3 yıl patates üreticisi zor günler geçirdi. Üreticilerimizi önce doğal afetler vurdu. Yüzlerce üreticimizin patatesi tarlalarda kaldı. Sonrasında ise depolardaki patatesler satılmayınca çürümeye terk edildi. Üretim için yüksek miktarlarda kredi kullanan çiftçilerimiz elektrik faturalarını ödeyemediler. Geçtiğimiz yılın son aylarında ise patates fiyatlarının artması biraz olsun teselli oldu. Üreticilerimiz kamuoyunda yansıtıldığı gibi fırsatçılık yapmayıp bir nebze olsun borçlarını ödeyerek rahatladılar” dedi.

Patatesin şu anda depo çıkış fiyatının 1.30 TL ile 1.80 TL arasında değiştiğini kaydeden Ekiz, fiyatların daha fazla düşmesinin ise beklenmediğini vurguladı. Yeni hasat döneminin yaklaşmasına karşın patates fiyatlarının daha fazla düşeceği söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Ekiz, “Patateste girdiler sürekli yükseliyor. Türk üreticilerinin yurt dışındaki patates üreticileri ile rekabet edebilme şansı maalesef yok. Bir yanda yüksek elektrik maliyetleri bir yandan gübre fiyatlarındaki artış söz konusu. Bu nedenle ben 2014 yılında patates fiyatlarının düşeceğine inanmıyorum” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
çiftci - 4 yıl önce
teşekürler mustafa abi işde başkan bu bizimle
Avatar
N.KARDEŞ - 4 yıl önce
mustafa başkan a teşekkür ederim çifçiyi düşünen bir sen varsın tarım bakanına kalırsan çifçinin canı çıksın umurunda degil bir eli balda bir eli yagda vay anam vayyyyyyy vayyy,
Avatar
vatandaş - 4 yıl önce
böyle ancak kendinizi kandırırsınız.yeni patates çıksın bakın o zaman nasıl fiyatlar dip yapıyor.geçen aylarda satmış olduğunuz fazla fiyatlara sayarsınız artık.kimse vatandaşı fakir fukarayı düşünmüyor.öyle kendi keselerini doldurmaya çalışıyorlar.vatandaşın yediği zaten patates soğan.zenginler gibi et kebap vs.yemiyor.insanlar patatesi artık taneyle alır oldu.hep sizin gibi karaborsacılar yüzünden.inşallah daha da düşerde vatandaş patates yemeye başlar.ödemediğiniz elektrik mazot paralarını vatandaştan çıkartmaya çalışmayın.biraz insaflı olalım lütfen.