banner461
banner195

Nevşehir'de patates hasadı başladı

Türkiye'de patates üretiminde ilk sıralarda yer alan Nevşehir'de kuraklık nedeniyle rekoltede düşüş beklenmesine rağmen ürünün tarladan satış fiyatının yüksek olması çiftçiyi mutlu etti...

Nevşehir'de patates hasadı başladı
14 Ekim 2014 Salı 15:28

banner143
banner134
Patates hasadı hakkında bilgi veren Nevşehir  Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, "Yazlık dediğimiz patatesin hasadı ağustos ayında başlıyor, ekim ayına kadar devam eden hasat süreci var. Ağustos ve eylül ayında yaptığımız hasat yazlık ürün olarak pazara sunuluyor. 10'uncu ayda hasat edilen patatesler, depolarda muhafaza edilerek, kışlık olarak pazarda satılmaktadır. Geçen yıl yaklaşık 750-800 bin ton civarında patates üretildi" diye konuştu.

Nevşehir'de Patatesçinin Yüzü Gülüyor...

Nevşehir  Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, bu yıl ekim alanında yüzde 20'lik artış olduğunu ancak kuraklık nedeniyle rekoltenin düşük olmasını beklediklerini belirterek, "Buna rağmen yaklaşık 800 bin ton civarında üretim bekliyoruz"dedi.

Fiyatlara değinen Ekiz, "Geçtiğimiz yıl tarladan 60 kuruşa satılan patates, bu yıl 60 kuruş ila 1 lira arasında satılıyor. Vatandaş geçen yıl patatesi 3 liraya almıştı. Bu sene ortalama 2-2,5 liraya alabilecek. Bu fiyat üreticiyi memnun ederken, tüketiciyi etkilemeyecek" diye konuştu.

Kuraklık patates üreticisini etkilemedi...

Piyasada patates sıkıntısı yaşanmayacağına dikkati çeken Ekiz, şunları kaydetti:

"Geçen yıl birinci aydan itibaren 'piyasada patates kalmadı, ithal edilsin' gibi yorumlar yapıldı ama baktığımızda beşinci aya kadar çiftçimizin elinde patates olduğunu gördük. O yüzden bunlar aslı olmayan iddialardır. Belki bu yıl da söylenecek. Şu anda kışın tüketilmek üzere patatesler depolanıyor. Sıkıntı yaşanmayacak."

Üretici fiyattan memnun

Patates üreticisi Zafer Çavdar da, Yazıhüyük beldesinde bu yıl 130 dekar alanda ekim yaptığını, fiyatlardan memnun olduklarını ancak maliyetin bir miktar arttığını söyledi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.