banner461
banner195

Nevşehir'de Patates Hasadı Sürüyor Fiyatlar Oldukça İyi

Ülkemizin en önemli patates üretim merkezlerinden biri olan Nevşehir yöresinde yazlık patates sökümleri devam ediyor. Fiyatların ise üreticiyi mutlu ettiği belirtildi.

Nevşehir'de Patates Hasadı Sürüyor Fiyatlar Oldukça İyi
12 Ağustos 2014 Salı 19:35

banner143
banner134

 NEVŞEHİR (MHA) Ülkemizin en önemli patates üretim merkezlerinden biri olan Nevşehir yöresinde yazlık patates sökümleri devam ediyor. Fiyatların ise üreticiyi mutlu ettiği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, Nevşehir Merkeze bağlı Çiftlik köyü ve civarında, Gülşehir ilçesine bağlı Karacaşar, Kızılkaya ve civarında devam eden Patates sökümlerinin yakın zamanda tamamlanacağına dikkat çekti.

Yaptıkları incelemeler sonucunda bu bölgelerdeki patates sökümlerinden dekar başına 6 ton dolayında ürün alındığını ve bu oranın oldukça iyi olduğunu kaydeden Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, hasadı yapılan patates şeklinin ve renginin de son derece iyi olmasının da sevindirici olduğunu ifade etti.

Patates sökümü yapılan alanlarda gençlerin de yer almasının bölge tarımı açısından son derece olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Ekiz, 

“Şu an yazlık patates sökümleri devam ediyor. Özellikle Gülşehir ve ilçeye bağlı Karacaşar, Kızılkaya, Nevşehir merkeze bağlı Çiftlik bölgesinde yazlık patates sökümleri sürüyor. 

Yaptığımız tespitlerde dekar başına ortalama 6 ton dolayında verim alındığını gözetledik. Patateslerde şekil bozukluğu olmadığını ve renk açısından da sorun olmadığını gördük. 

Bölgemizde genç yaşta çiftçilerimizin tarımla uğraşması bizleri sevindirdi. 30-35 yaşlarındaki gençlerimizin babalarının yanlarında çiftçilik yapmaları bizleri mutlu etti. 

Patates fiyatları ise şu an itibariyle fevkalade iyi. 

Geçtiğimiz yıllarda satılamıyor diye dereye döktüğümüz patatesin, 85 Kuruş ile 1 Lira 10 kuruş arasında araba üstü patates satıldığını görüyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
kemal salman - 4 yıl önce
patates i̇hracatınız için kayseri ve niğde mersin adana şubelerimiz ile hizmet vermekteyiz d.ekspres gümrükleme 0534 706 17 07
Avatar
DERELER - 4 yıl önce
patetesleri̇ depolarda tutun fi̇yatlar i̇yi̇ce yükselsi̇n.sonrada para etmeyi̇nce derelere dökersi̇ni̇z.