banner461
banner195

Nevşehir'de Şeker Pancarı Hasadı Başladı.

Yaklaşık 2 ay sürecek Şeker Pancarı sökümü Nevşehir ,ilçe ,belde ve koylerde başladı.

Nevşehir'de Şeker Pancarı Hasadı Başladı.
22 Eylül 2014 Pazartesi 18:53

banner143
banner134
Nevşehir'de 2014 yilı için ekim yapılan alanın 86.275 dekar olduğunu, verilen kota miktarının ise 460 bin ton olduğu belirtildi.
Öte yandan Şeker pancarı sökümünde Nevşehirli çiftçilerimiz, teknolojiyi kullandıkları belirtildi. 
Nevşehir de çiftcilerimiz konuya ilişkin olarak yaptıkları açıklamalarında genellikle Hububat, Patates,Kabak,Bakliyat, Mısır ve Şeker pancarı ektiklerini Pancar üretimi çok zahmetli ve masraflı bir iş, sürekli ilgilenmek gerektiğini söylediler.

FİB Haber Merkezi olarak görüştüğümüz Nevşehirli çiftçilerimizin söylemlerin ana fikri şöyle;" Doğal afetler nedeniyle çiftçilerimiz bu yıl zor bir dönem geçiriyor. Kayısı,Badem,Ceviz,Elma başta olmak üzere meyvelerde, buğday ve arpada önemli oranda rekolte düşüşü yaşandı. Çiftçimiz, üreticimiz bin bir emekle ürününü üretiyor. Maliyetler ortada, buna rağmen ürettiği ürünü ederinden satamayınca ümitsizliğe düşüyor, sıkıntıya giriyor. Ekonomik olarak zor durumda olan çiftçinin, stok yapacak gücü olmadığını görüyoruz. Tarım sektöründe üretilenden çiftçinin değil, başkalarının para kazandığı, çiftçi tüm zararına rağmen üretime devam edebiliyorsa alından öpülmeyi hak ediyordur. Yapılacak yüksek gıda zammını gerekçelendirme telaşı içinde faturayı çiftçiye kesmeye çalışıldığını görüyoruz.Özellike hasadı yapılan Kuru Fasulye'de çiftçimiz spekülatif oyunlardan mahsulünü hakettığı fiyattan satamıyor 15 gundur 2.50 İla 3.30 TL fiyat farklılığı çiftçilerimize büyük kayıba uğratmaktadır.Çiftçinin stok yapacak gücü de yok. Çiftçi mazot, gübre, zirai ilaç gibi girdi maliyetlerinin yüksekliğine, ÖTV, KDV gibi vergilerin dayanılmaz yüküne karşı hala üretmede direniyorsa çiftçiler suçlanmayı değil, alnından öpülmeyi hak eder. Asıl suçlular, ürünlerimizi en düşük fiyattan alıp stoklayarak katlama fiyatlarla satan gıda spekülatörleridir"dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.