banner461
banner195

Nevşehirde Solucan Gübresi Kooperatifleşme Yolunda

Nevşehirde organik solucan gübresi üreticileri kooperatifleşmek için de ilk adımları attı. Solucan üreticileri solucan gübrecileri kooperatifleşme atağında

Nevşehirde Solucan Gübresi Kooperatifleşme Yolunda
13 Mart 2018 Salı 18:23

banner143
banner134
Son yılların en ilgi çeken işlerinden olan solucan gübresi üretimi ilimiz Nevşehir'de de hızlı bir şekilde artmaktadır. Son 2 yıldır bu işle uğraşan Aydın İyilikbilen de artık bu işin kooperatif olarak Nevşehir'de birlik ve beraberliğin kurulması zamanının geldiğini dile getirdi.

Siyah altın olarak literatüre giren solucan gübresinin artık çiftçiler tarafından aranan bir gübre çeşidi durumuna geldiğini gün geçtikçe kimyasal gübreden kurtulup organik tarıma geçmenin vatandaşa sağlıklı ve kaliteli bir ürün yetiştirmenin mutluluğu içindeler. Bu işe başlayacak arkadaşların ilk etapta küçük sermaye ile bu işi öğrenerekten hızlı bir şekilde çoğalan solucan sayesinde kendilerine güzel bir iş kurmuş olurlar.  Solucan gübresinin içeriğindeki organik madde muhtevası nedeniyle toprağın yapısını düzenler su tutma ve havalanma kapasitesini artırır. Yabancı ot tohumu içermez. Solucanlar üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını sölom sıvısıgübreye geçirir ve bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar.Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitkibesin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlarlar.toprağın fiziksel yapısını düzenler.Solucan gübresinin saymakla bitmeyen faydalarını gördükçe bu işe olan aşkının gün geçtikçe daha da arttığını dile getiren aydın iyilikbilen kendine bu işte yardımlarını esirgemeyen veteriner ersin özenmiş ve ziraat müendisi recep güngör e teşekkürlerini bir borç bilip bu işe başlayacak arkadaşlarada elimizden gelen yardıma her zaman hazır olduğunu belirtti.


 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Nevsehir - 10 ay önce