banner461
banner195

Nevşehir'de Yerel çeşitlerin tespit ve korunması projesine başlandı

Nevşehir'e ait yerel çeşitlerin tespit edilmesi, tescilinin sağlanması ve bu çeşitleri koruma altına almayı amaçlayan projeye stard verildi.

Nevşehir'de Yerel çeşitlerin tespit ve korunması projesine başlandı
18 Eylül 2014 Perşembe 17:11

banner143
banner134

 Nevşehir'e  ait  yerel  çeşitlerin tespit edilmesi, tescilinin sağlanması ve bu çeşitleri koruma altına almayı amaçlayan projeye stard  verildi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vekili Gürol ÇETİN proje ile ilgili yaptığı açıklamasında şunları belirtti;

               "İlimizde üretimi yapılan ancak günümüzde nesli kaybolmuş yada kaybolmaya yüz tutmuş, artık üretimi yapılamayan özellikle meyve tür ve çeşitlerinin yapacağımız tarımsal projelerle tekrar üretime kazandırmak istiyoruz. Bu kapsamda, ilk etapta Nevşehir'in değişik bölgelerinde araştırma yaparak bölgemize ait yöresel bitki tür ve çeşitlerinin tespit edilerek çoğaltılmasını sağlayacağız.

                Bilindiği üzere daha öncede patates limon depolanmasında yerel olarak önem arz eden kayadan oyma depoların yasal statü kazanması ve kabak çekirdeğinin coğrafi işaret alması ile ilgili girişimler diğer kurumlarla koordineli olarak başlatılmıştır.

 

Proje kapsamında, Misket Elması, Harman Ekşisi, Taşekşi, Beyaz Ekşi, Kızılekşi, Tavşanbaşı, Zanapa, Karanfil ve Altıparmak çeşitlerine ait anaçlar tespit edildi. Tespit çalışmalarının sona ermesini takiben bu çeşitlerin tescili ve Ulusal korunma programına alınması için, Eğridir Meyvecilik Araştırma İstasyonu ile görüş birliği sağlandı.

Önümüzdeki sonbaharda getirilecek olan elma anaçlarına bu çeşitlerin aşılanması ile hem bu kaybolma tehlikesi altındaki değerlerimiz korunacak ve önümüzdeki yıllarda bu çeşitlerin aşılı fidanlarının çiftçimize dağıtılmasının önü açılacaktır" dedi.

          ÇETİN, yerel  çeşitlerinin Tescili ve Korunması Projesi, Nevşehir Valiliği ile İl Özel İdaresince destekleneceğini kaydetti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
süslü - 4 yıl önce
merkezde oturup ahkam kes,,,nevşehir çiftçisine ne katkınız var söyleyin.....dandik işlerle uğraşın