banner461
banner195

ORAN'dan Madencilere Teşvik Dopingi AHİKA Sıra Sizde...

Yeni teşvik sisteminin 'Madenciler'e çok cazip imkanlar sunduğu belirtilerek, Kayseri, Sivas ve Yozgat'taki maden yatırımcılarının bu fırsatı kaçırmamaları uyarısında bulunuldu.

ORAN'dan  Madencilere Teşvik Dopingi AHİKA Sıra Sizde...
24 Mayıs 2013 Cuma 19:23

banner143
banner134
Kayseri, Sivas ve Yozgat illerini kapsayan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından yapılan açıklamada, ''Yeni teşvik sistemini oluşturan, 15/06/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe koyulan, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararın 17.maddesinin g fıkrası gereğince, Maden istihraç yatırımları ve/veya maden işleme yatırımları öncelikli yatırım konuları arasındadır ve hangi bölgede olursa olsun 5 inci bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanabilir. Ancak bu yatırımlar, 6'ncı bölgede yer almaları halinde bulunduğu bölge desteklerine tabidir. Bölgemizde bulunan Sivas ve Yozgat illerinde maden çıkarma veya işlemeye yönelik bir yatırımın bölgesel teşviklerden faydalanabilmesi için asgari 500 bin TL yeterli olmaktadır. Kayseri’de yatırım yapılması durumunda asgari 1 milyon TL’lik bir yatırım gereklidir'' denildi.
Bölgenin madencilik üzerine alt yapısı düşünüldüğünde yeni teşvik sisteminin çok cazip imkanlar sunduğu vurgulanan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
''Madencilik kapsamında blok mermer çıkarılması, traverten çıkartılması ve işlenmesi gibi alanlar da bu kapsamda bölgesel desteklerden faydalanabilmektedir. Destek yalnızca maden çıkarma olarak düşünülmemelidir. Maden çıkaran bir firma, çıkardığı madenlere değer katabileceği bir makine alımında da bu destekten faydalanabilir.
Örnek olarak; şartların tutması durumunda 500 bin TL yatırım yapan bir yatırımcı için işletme döneminde yatırımının 250 bin TL’lik kısmını kurumlar vergisinden, 90 bin TL’lik kısmını da KDV istisnası olarak geri alması mümkün olabilmektedir.
İşletme dönemi desteği olan yatırım teşvikleri, işletmenin kurulduğu ilk yıllarda yatırımcıya yatırımının büyük bir kısmının geri dönmesini sağlamaktadır. Yatırım teşvik belgesi alınması işlemlerinde herhangi bir yarış bulunmamaktadır. Şartları sağlayan her yatırımcı, yatırım teşvik belgesi alabilmektedir. Bölgemize yatırım yapmayı düşünen tüm yatırımcıları, Yeni Teşvik Sistemi, Ajansımız hibeleri ve diğer tüm kamu teşvik ve hibeleri ile uygun yatırım alanları konularında bilgilendirmek için Ajansımıza bekliyoruz. Ajans irtibat bilgileri www.oran.org.tr sitemizden öğrenilebilir.''

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mehmet aslan - 5 yıl önce
devlet gölge etmesin yeter. teşvik filan istemiyoruz.her türlü izin alındı binlerce lira harcadık sonuç sonuç yok.başbakanlıkta evrakınız niye başbakanlık inceleyecek. migem niye var o zaman. 13 katlı bina dolu hepsi çaresiz. yazıktır günahtır bu memleket kalkınmaz
Avatar
murat seçilmiş - 2 yıl önce
İyi günler madencilik sekterunde genc yeni girişimcilerden birisiyim calişma alanlarim enerji gida ve diger insani gereksim ihtiyac toblosu adiyla kaymam holding olma yolundayim devletimin teşviklerinden yararlanmak memlekete hizmet peşindeyim.