banner461
banner195

Patates Çiftçisi Stokçuymuş...

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar "Şu anda resmi olmayan bilgilere göre bölgemizde 150 bin tonu aşkın patates olduğunu tahmin etmekteyiz" diye konuştu.

Patates Çiftçisi Stokçuymuş...
08 Ocak 2014 Çarşamba 12:27

banner143
banner134

Nevşehir, Niğde ve Patates, başka şehirlerde bu ikili birbiri ile özdeşleşmiş durumda... Hani "Marka Şehir" diyorduk ya tek başına Niğde ve Nevşehir olmasada Patatesi ile marka oldu. Hafızalarımızı biraz kurcalayalım. Memurların yeşil patates satın alması... Bir yıl batıp traktörlerini bile satan çiftçiler, ertesi yıl bataktan  çıkıp " bastır paraları leylaya" türküsü...Bu yıl ilk defa Nevşehir-Niğde ve Niğde - Kayseri yolu patates çiftçileri tarafından trafiğe kapatıldı. Elektrik sorunu... Medaş eylemleri... Valilik önünde eylem...Nevşehir ve Niğde'de ilk defa Çiftçi Mitingi.Sıkıntılı siyasiler... Başbakana iletilemeyen Patates sorunu...
Oralardan bu günlere geldik.Bugün ulusalda patates gündemde...İktisat kitaplarında bile "fakir gıdası" olarak yer alan Patates 5 liraya yükseldiği söyleniyor. 

Niğde'nin ilk çiftçi mitingine katılmayan! Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar ise Niğde'de halen resmi olmayan bilgilere göre,  150 bin tonu aşkın patatesin bulunduğunu tahmin! ettiğini söylüyor. Ziraat Odası Başkanının elinde bile resmi veri yok... Belki de tutulmuyor, kara düzen...  Tahmin sadece...Neyse... Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar'a kulak verelim.Çiftçinin kilogramını 1.5 liraya sattığı patatesin pazarlarda 3 liraya kadar çıktığını belirten Veli Kenar, "Patates fiyatlarının 5 liraya çıkacağı söyleniyor. 'Patates 5 TL olacak' diye çiftçi de elindeki patatesi satmıyor. Durum böyle olunca da piyasada bir patates darlığı varmış gibi yaşansa da gerçek öyle değil. Şu anda resmi olmayan bilgilere göre bölgemizde 150 bin tonu aşkın patates olduğunu tahmin etmekteyiz" diye konuştu.

Borhaber
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
patates - 4 yıl önce
çiftçinin ürünün para etmesi bazılarını rahatsız etti anlaşılan donduğu sene yada geçen yıl ineklere yedirdiğimizde bizimle dalga geçenler şimdide bizi karaborsacılıkla suçloyor biz emeğimizin karşılığını istiyoruz sadece istikrar istiyoruz bir sene çöpe atıp öbür sene yok satmak istemiyoruz bunuda önce siyasi iradenin yapması gerek