banner461

Patates Çiftçisinin Sorunlarını Cem Yılmaz’ın Filmiyle Anlattı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Patates Üreticilerinin Sorunlarını Cem Yılmaz’ın Filmiyle Anlattı

banner15
Patates Çiftçisinin Sorunlarını Cem Yılmaz’ın Filmiyle Anlattı
28 Şubat 2018 Çarşamba 16:56

banner143
banner134
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM düzenlediği Basın toplantısında Patates, Pancar, Üzüm üreticilerinin sorunlarını gündeme taşıdı. Gürer, patates üreticilerinin sorunlarına dikkati çekmek için Cem Yılmaz’ın “Arif V 216” filmindeki robot maketi ve patatesle TBMM’de basın toplantısı düzenledi.
Patates üreticilerinin depoda olan ürünleri için hükümetin verdiği dış satım desteğinin yetersiz olduğunu ifade eden Gürer, Niğde ve Nevşehir bölgesinde patates bütünleşmiş tesisi kurulmasının şart olduğunu belirtti.
Yalnız Niğde ilinde TÜİK verilerine göre 892 Bin ton patates yetiştirildiğini ve ülkemizde ilk sırada yer aldığını belirtip Niğde ve Nevşehir illeri birlikte ülke toplamının  % 20’den fazla patatesi üretmektedir. Eylül Ekim ayında toplanan ve depolanan patates maliyeti 55-60 krş olmasına rağmen 25-30 krş alıcı bulmadığını belirtti. Depoda iki ay içinde ürün satılmazsa çürüyecek ”dedi.  Nevşehir’de Ürgüp, Kaymaklı, Derinkuyu, Yazı hüyük, Niğde İlinde Alay, Bağlama, Tırhan, Gölcük, Hasaköy’de patates üreticileri ile görüştüğünü ve patates para etmediği için gelecek yıl ekim yapamayacak durumda olduklarını, ,icralık duruma düştüklerini ve çok zor durumda bulunduklarını anlattıklarını söyledi.
 UZAYLI PERTEVE PATATES CAN VERDİ.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cem Yılmaz’ın Arif V 216 filminde, uzaydan gelen Pertev’in pili bittiğinde imdadına patatesin yetiştiğini belirterek, Yılmaz’ın milyonlara, patatesin ne kadar özel ve önemli bir ürün olduğunu duyurduğunu söyledi.
Niğde’nin Türkiye’nin yüzde 14 patates üretimini gerçekleştirdiğine işaret eden Gürer, Nevşehir ile birlikte bölgenin patates ambarı olduğunu vurguladı. Gürer, patates üreticisinin ürününü istediği fiyata satamadığını, depoladığını, yaklaşık 800 bin ton patatesin tüccar beklediğini, alınmadığı takdirde iki ay içinde bu patateslerin çürüyeceğini bildirdi.
 GÜRER, PATATES İÇİN DESTEĞİN ÇARE OLMADIĞINI SAVUNDU
Cem Yılmaz’ın Arif V 216 filminde uzaydan gelen Pertev’in pili bittiğinde imdadına patatesin yetiştiğini aktaran Gürer, Yılmaz’ın milyonlara, patatesin ne kadar özel ve önemli bir ürün olduğunu, filmindeki o görüntüyle de duyurduğunu dile getirdi. Gürer, patatesten yemek, cips, nişasta, un gibi 30 çeşit ürün elde edilebildiğini ancak bölgede bir tane bile entegre sanayi tesisinin bulunmadığına dikkati çekti. Patatesin verdiği enerjiyle robotun gözlerinin ışığını gösterdiklerini belirten Gürer, patatese gerekli değerin verilmesini, hükümetin patatesi, kömür dağıttığı gibi yoksular ailelere dağıtabileceğini kaydetti.
BORÇLAR ERTELENSİN
Patates üreticilerinin borçlarının ertelenmesini, faizlerinin silinmesini isteyen Gürer, bölgesindeki çiftçi ve esnafa da terör mağduru esnaf ve çiftçiye sağlanan desteğin sağlanması gerektiğini ifade etti. Bu yönde Hükümete başvuruda bulunduğunu ancak hükümetin olumlu bir yaklaşım göstermediğini ifade eden Gürer terör mağduru gibi ürününü satamayan çiftçi çiftçide para olmadığı için alışverişe gidemediği esnafında borçları ertelenmelidir ”dedi.
ŞEKER FABRİKALARI KAPATILACAK
Ömer Fethi Gürer, şeker fabrikalarıyla ilgili özelleştirme kararı alındığını anımsatarak, bunun bir özelleştirme olmadığını, seçimlerden sonra önemli bölümünün kapanacağını iddia etti. Gürer, buraların devletteyken işletilebileceğini ancak son yıllarda modernize edilmediğini için yatırım gerektiğini, NBŞ ülkemizde kotasının yüksek olduğunu bu nedenle pazarın NBŞ geçme durumuna geldiğini, sonuçta çiftçi işçi esnaf besici nakliyeci ilgilendiren pancar tarımının tüketilmek istendiğini ileri sürdü.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.