banner461
banner195

Patates Üreticisine MEDAŞ Yardımı

Nevşehir yöresindeki patates üreticisinin elinde kalan ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi çöpe dökülmeyi bekleyen patatesi alarak belediyeler tarafından fakir ve dar gelirli vatandaşlara dağıtımının yapılmasını sağladı.

Patates Üreticisine MEDAŞ Yardımı
15 Nisan 2013 Pazartesi 10:19

banner143
banner134

 Nevşehir ve Niğde Yöresinde toplam 2 Milyon TL’lik patatesin MEDAŞ’ın yardım amaçlı bu organizasyonu sonucunda toplandığını kaydeden Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, bu yardımın yapılmasını sağlayan Nevşehir Milletvekillerine, Vali, Belediye Başkanı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık il müdürüne teşekkür etti.

Nevşehir’de 1 Milyon TL lik patatesin alımının yapıldığını ve bu nedenle patates üreticisinin biraz da olsa rahatladığını dile getiren Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ekiz, “Patatesin geçen yıl olduğu gibi dereye döküleceği korkusunu bir ay öncesine kadar yaşıyor idik. Haklı olarak çiftçi tedirgindi. Bu nedenle de fiyatlar tamamen taban yapmış araba üstü 15-20 Kuruşa patates satılır hale gelmişti. Milletvekillerimizin MEDAŞ’ı devreye sokmasıyla birlikte Niğde ve Nevşehir yöresinden 2 Milyon TL lik bir patates alımı gündeme geldi. Sayın Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Valimiz ve Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürümüzün gayretleri ile TAREKS tarafından bu alım gerçekleştirildi. Bugüne kadar 600 tona yakın patates Derinkuyu’dan gönderildi. Ürgüp Mazı bölgesinden de 600 ton dolayında patates gönderildi. Şu an çiftçinin elinde oldukça az bir ürün kaldı. 20 -30 Kuruş lira arasında yerli patatesin şu an piyasada alıcı bulduğunu görüyoruz. Ama tohumcular 80 Kuruşa ye tohumluk patates satıyorlar. Sivas, Kayseri yöresi patatesi ise 65-70 Kuruşa gidiyor. Son bir hafta 10 gün içerisinde çiftçiler odamıza gelip şikayette bulunmuyor. Zira elindeki patatesin büyük bir bölümü çıkarmış durumda. Burada MEDAŞ’ın bölge çiftçisine yardım olarak 1 Milyon TL den dolayı MEDAŞ Yetkililerine, bu alımın yapılmasını sağlayan Ak Partili Nevşehir Milletvekillerimize, Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüze teşekkür ediyorum” dedi.
Haber:Ali Çamur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
İbrahim Arslan - 5 yıl önce
çiftçinin elindeki patatesleri yardım amaçlı topladılar ve çiftçinin biraz olsun rahatladığı söyleniyor. çiftçi bin bir emekle ürettiği patateslerin karşılığı nerde acaba? suriyeye filistine yardım diye gönderilen papatesler acaba yerine ulaştımı yoksa devlet bundan kar mı etti? şimdi diyorlarki patates fiyatları yükseldi kilosu 25 30 kurus. mazot gübre ve elektriğin çok pahalı kullanımı ve ekim dikim ve hasat dönemlerinde ekstra giderler patatesin imalında zaten kilo başına 40 45 kuruş gibi bir gider belirliyor. şimdi diyorlarki çiftçi rahatladı çifçi kazanmaya başladı nerdir bu çiftçinin üzerinden dönen oyunlar. belkide genel seçimler yaklaştı ondan böyledir...
Avatar
mazı koylu - 5 yıl önce
çifçiye yardım denıyorda fıyatlar bu halde kalırsa seneye ekım yapıldıgı zaman çifçinin halını anlarsınız ama iş iştn geçer medaş yardım ettı dıyor teşekkur edıyorlar yahu medas elektrık vermıyor dıreklerı kesıp goturuyor ne yardımı bu boyle bırakın saçmalıkları bu da bı duzen heralde