banner461
banner195

Patatesin Saltanatına Kabak Çekirdeği ve Buğday Oturdu

Yöredeki tarım arazilerinin patates ekimine son derece uygun olduğunun belirtilmesinin yanı sıra, son yıllarda bu konuda yaşanan olumsuzluklar buğday ürününü daha cazip bir seviyeye taşıdı. Öyle ki, buğday üretimi artarken, patates üretiminde çok ciddi bir kaybın yaşandığı gözleniyor.

Patatesin Saltanatına Kabak Çekirdeği ve Buğday Oturdu
25 Ekim 2013 Cuma 22:14

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Yöredeki tarım arazilerinin patates ekimine son derece uygun olduğunun belirtilmesinin yanı sıra, son yıllarda bu konuda yaşanan olumsuzluklar buğday ürününü daha cazip bir seviyeye taşıdı. Öyle ki, buğday üretimi artarken, patates üretiminde çok ciddi bir kaybın yaşandığı gözleniyor.

Edinilen bilgiye göre; Buğday üretimi ilimiz genelinde 500 tonun üzerine çıkarken, arpa ve çavdar üretimi de patates’in önüne geçmiş durumda. İlimizde arpa üretimi 271 ton seviyelerine ulaşırken, çavdar üretimi ise 37 bin tona ulaşmış durumda. Ekim alanı itibariyle arpa ve çavdar ürünlerinin gerisinde kalan patates ürününün ise ilimiz genelinde 510 bin hektarlık arazide yapıldığı belirtiliyor. 321 bin ton dolayında geçtiğimiz yıl üretimi yapılan patates ürününün geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuzlukların ardından üretim sahasının daha da daralabileceği ve rekoltenin daha da düşebileceği bildiriliyor.

Kabak çekirdeği, üzüm, nohut, elma, Silajlık mısır ve yonca gibi ürünler ise ilimizdeki tarım arazilerinde en fazla üretimi yapılan diğer 10 ürün arasında yerini aldı.

Bu arada ilimizdeki tarım alanlarının yüzde 65.4’ü tarıma elverişli olarak kullanılabiliyor. Yüzde 13.3’ü çayır ve meralık olan ilimiz arazilerinin ancak 1.3’ü ormanlık ve fundalık olarak görülüyor. Yüzde 20’lik arazimiz ise tarıma elverişsiz alan olarak göze çarpıyor.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.