banner461
banner195

Proje uygulaması Nevşehir’de iyi durumda

Nevşehir Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü İlhan Temel, İlimizde hali hazırda 400 gencin katıldığı işbaşı eğitim programında 6 ay süre ile gençlerin asgari ücretten ödemelerinin ve genel sağlık sigorta primlerinin kurum tarafından ödendiğini söyledi.

Proje uygulaması Nevşehir’de iyi durumda
29 Temmuz 2016 Cuma 12:54

banner143
banner134
Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü İlhan Temel, İlimizde hali hazırda 400 gencin katıldığı işbaşı eğitim programında 6 ay süre ile gençlerin asgari ücretten ödemelerinin ve genel sağlık sigorta primlerinin kurum tarafından ödendiğini söyledi.

Temel, “Bu program Çalışma ve İş-Kur Müdürlükleri tarafından Türkiye genelinde uygulanan bir proje. Biz bunu işbaşı eğitim programı olarak adlandırıyoruz. İşverenlerimiz açısından 2 artı istihdamlı işverenlerimize 10 a kadar 1 kişi, daha fazla istihdamlı işverenlerimize ise yüzdeye vurarak hesaplayıp 6 aylık ücretini ve sosyal güvenlik priminin kurumumuz tarafından ödüyoruz.  Şu anda bu projenin uygulaması iyi durumda. Yılın başlarında pek bilinmiyordu proje 100 kadar iş başı eğitim programımız vardı ama şu an 400’e yakın iş başı eğitim programımız uygulanıyor. 400 dolayında gencimiz iş başı eğitim programımızdan yararlanıyor. Biz bunun ilimizde de daha fazla yaygınlaşmasını istiyoruz. Genel Müdürlüğümüz bu projede önemli kolaylıklar sağladı. İşletme birkaç resmi evrak getirerek isterse kendi bulduğu iş başı eğitim programına katılacak genci çalıştırabildiği gibi, bizde bulabiliyoruz genci. Asgari ücret düzeyinde aylık bin 040 TL ödeme yapıyoruz bu program çerçevesinde çalıştırılan gencimize. Bir atölye başında öğrenilen işte gençlerimizin daha fazla ustalaştığını gördük. Bu da istihdama önemli ölçüde yansıyor. O nedenle ben bu programın ilimizde yaygınlaşmasını istiyorum. Buradan çıkan gençlerimiz Türkiye genelinde daha rahat iş buluyor. Nevşehir’de zaten % 70 oranında gençlerimiz program dahilinde çalıştıkları yerlerde kalıyorlar. Türkiye geneli istatistiklere göre işçi ve işverenin birbirinden kopması genelde ilk üç ay içerisinde yaşanıyor. Bu programda işverenin bir yükü olmadığı ve işçinin de parasını ve genel sağlık sigortasını 6 ay süresince kurumumuz verdiği için işveren ve işçi arasındaki bağın kuvvetlenmesi de sağlanıyor. Bu yılki hedefimiz 350 kişi idi ve biz bu hedefi geçtik. Gelecek yıl tahminime göre bize 1000 dolayında bir hedef gelir. Bunu da karşılayacağımıza inanıyorum. Uygulanabilirliği kolay bir proje. Ayda bir denetim elemanlarımız kontrollerde bulunuyor. Bu programa dahil olmak isteyenlerde gençler ön planda ama orta yaşlılarda programa dahil ediliyor. Üniversite öğrencilerinin yaz stajlarını da bu kapsama aldık. Mesleki eğitim için eğitilebilecek kişilerin eğitimini amaçlayan bir program” dedi.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.