banner461
banner195

Seracılık Kozaklının İkinci Ekmek Kapısı

Nevşehir’in Kozaklı ilçesindeki Jeotermal turistik tesislerin yanı sıra seracılıkta ilçedeki işsizlerin istihdamına önemli katkı sağlıyor.

Seracılık Kozaklının İkinci Ekmek Kapısı
21 Nisan 2013 Pazar 12:16

banner143
banner134

 İlçede son yıllarda sayıları artan turistik termal tesislerin yanında seracılığında ilçedeki ekonomiye önemli katkı sağladığını belirten Belediye Başkanı Erdoğan Çelik, mevcut seralarda 300 dolayında vatandaşın yılın 12 ayında iş imkanı elde ettiğini söyledi.

Çelik “Seracılığın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için don ve sel tehlikesi ile karşı karşıya olmayan bir coğrafik yapımız var. Diğer yanda bu bölgede rutubet oldukça düşük ve rakım da bu alanda etkin verimin elde edilmesi için önemli bir potansiyel güç oluşturuyor. Antalya’daki bir seracı, 1 dekarlık alanda 2.5 milyar zirai ilaçlama yapma ihtiyacı hissederken Kozaklı da böyle bir şeye gerek duyulmuyor. Diğer yanda yine Antalya havalisindeki sera alanında dekar başına 50 ton olan üretim, Kozaklı ilçesindeki sera alanında 65 tona kadar ulaşabiliyor. Yatırımcımız da bu işten memnun. Bu güzel bir örnek oluşturunca diğer seracılarda bize baskı yapmaya başladılar. Bu alanda ciddi firmalar bizden yer istiyorlar. Mutlaka bu isteklere belediye olarak olumlu bir karşılık vererek, hem ilçemizin ekonomik gelişimini sağlaması ve gerekse de yeni istihdam kaynakları ile işsizlikle mücadelede önemli çabaların sağlanabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.
Haber:Ali Çamur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.