banner461
banner195

Sulama ve Kurutma Tesisleri Ücret Tarifeleri Belirlendi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün, 2013 yılı sulama ve kurutma tesisleri işletme ve bakım ücretlerine ilişkin tarifesi belirlendi.

Sulama ve Kurutma Tesisleri Ücret Tarifeleri Belirlendi.
25 Haziran 2013 Salı 10:34

banner143
banner134

 Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün 2013 yılı sulama ve kurutma tesisleri işletme ve bakım ücretlerine ilişkin tarifesi belirlendi.  Bakanlar Kurulunun Resmi Gazete'de yayımlanarak 30 Nisan itibarıyla yürürlüğe girecek kararına göre, sulama tesisleri ve bakım ücret tarifeleri, 30 farklı bitki çeşidi için 15,95 ve 147,31 lira arasında değişecek. Bin metreküp su ücreti 17,86 lira 35,73 arasında olacak.

Karara göre, işletme ve bakım ücreti, her bitkinin yıl içindeki yetişme süresine göre tespit edilecek. Bu nedenle, bir yıl içinde aynı parsele, biri kalktıktan sonra yenisi ekildiğinde, bu bitkilerin her biri için ayrı ayrı işletme ve bakım ücreti alınacak. 

Yıllık işletme ve bakım ücretleri; sulama sayısına bakılmaksızın, sulanan veya kurutmadan yararlanan parsel sahibine, kiracı veya ortakçıya (gerçek kişiler, kamu hukuku ve özel hukuk tüzel kişilikleri dahil) uygulanacak. 

Kurutma işletme ve bakım ücreti, bitki çeşidine bakılmaksızın, tarım yapılan parsellere uygulanacak. Suyun metreküp olarak ölçülebildiği sulama şebekelerinde, işletme ve bakım ücreti, suyun tarifede gösterilen metreküp su ücreti üzerinden uygulanacak. Ücret tahakkukunu, suyun metreküp su ücreti üzerinden yapıp yapmamakta DSİ Genel Müdürlüğü serbest olacak. 

Aynı parselde aynı zamanda karışık olarak çeşitli bitkiler sulandığında, parselin tamamına, bunlardan işletme ve bakım ücreti en yüksek olan bitkinin ücreti alınacak. 

Mevsim dışı sulamalarda ise ölçü işlemi sulamadan sonra yapılmayacak ve sadece sulanan parseller tespit edilecek. Normal ölçüm zamanında diğer parsellerle beraber bu parseller de ölçülecek ve mevsim dışı sulamanın yapıldığı yıla ait tarife tahsil edilecek.

Tarifede yer almamakla beraber, yapımı tamamlanıp da işletmeye açılan sulamalara veya kurutmalara, tesisin özelliğine uygun olan grubun ücret tarifesi ise Orman ve Su İşleri Bakanlığının onayıyla uygulanacak.

Sulama yapacak olanlar, sulama mevsimi başlamadan önce sulayıcı bilgi formlarını doldurup idareye vermekle yükümlü olacak. Bilgi formu vermeden sulama yapanlara işletme ve bakım ücreti yüzde 10 zamlı uygulanacak. İdare, sulayıcı bilgi formu vermeyenlere veya bu formdaki yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere sulama suyu verip vermemekte serbest olacak. 

DSİ'ce işletilip tarife uygulanmayan sulama ve kurutma tesislerine yapılan işletme, bakım ve onarım giderleri, her tesisin kendi yatırımlarına eklenecek. Ücret tarifelerinde yer alan "Baklagiller" tanımı, normal ekim mevsimi içinde tarla ziraatı şeklinde ekilip, sulanan ve genellikle kuru dane olarak üretimi yapılan fasulye, nohut, mercimek, bakla, soya ve kanolayı içerecek.

-İndirimler

Üretimini teşvik etmek amacıyla; işletme ve bakım ücreti baklagiller, pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, dane Mısır, kanola (kolza) ve aspir bitkilerine yüzde 20, narenciye, muz ve kivi bitkilerine yüzde 10 indirimli uygulanacak.

Niğde ve Nevşehir illerinde patates siğili hastalığından etkilendiği tespit edilen patates alanlarında ekimi ve dikimi yapılan alternatif bitkiler için yapılan sulamalarda işletme ve bakım ücreti yüzde 20 indirimli olacak.

Bir yıl içinde aynı parsele biri kalktıktan sonra diğer bitki ekildiğinde, bir önceki bitkinin sulanmış olması şartıyla ondan sonra ekilen bitkilerin işletme ve bakım ücreti de yüzde 50 indirimli uygulanacak. Aynı parsele ikinci veya üçüncü bitkilerin ekimi yılı içinde yapılıp hasadı ise ertesi yılın mart ayı sonuna kadar tamamlanan bitkilerde, sulanan parseller tespit edilecek ve normal ölçüm zamanında diğer parsellerle beraber bu parseller de ölçülecek ve ekim yılı tarifesi uygulanacak.

Çiftçilerin, tenebbüt müddeti boyunca devamlı olarak kendi motopomplarıyla suladıkları bitkilere (yağmurlama sistemi dahil) işletme ve bakım ücreti yüzde 20, damla sulaması sistemiyle suladıkları bitkilere ise işletme ve bakım ücreti yüzde 50 indirimli uygulanacak.

İşletme ve bakım ücreti, tarifede isimleri bulunan kurutma tesislerinde yüzde 100 indirimli olacak.

Şanlıurfa-Harran sulamasında ana kanallardan sulama alanı dışı sahalarda yapılan sulamalara 2. gruptaki işletme ve bakım ücretleri alınacak.

Sulamada kullanılmak amacıyla DSİ depolama tesislerinden Büyük Menderes Nehri ve kollarına bırakılan sularla sulama yapanlara 2. gruptaki işletme ve bakım ücretleri yüzde 75 indirimli olacak.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.