banner461
banner195

Tarım Başlıca Geçim Kaynağı

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğü verilerine göre, ilimiz genelinde nüfusun % 55’lik bölümü kırsal alanda yaşamını sürdürüyor.

 Tarım Başlıca Geçim Kaynağı
13 Mayıs 2014 Salı 13:42

banner143
banner134

 Tarım Başlıca Geçim Kaynağı

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğü verilerine göre, ilimiz genelinde nüfusun % 55’lik bölümü kırsal alanda yaşamını sürdürüyor.

Nevşehir’de nüfusun büyük bir bölümü kırsal alanlarda hayatlarını sürdürüyor. Kentsel alanlarda yaşayanların oranı ise % 45 dolayında. İlimiz genelinde çiftçilik yaparak geçimini sağlayanların sayısı ise 22 bin dolayında.

İlimiz genelinde çiftçilerin çok büyük bir bölümü ise kuru tarımla geçimini sağlayabiliyor. İlimiz genelinde tarım alanlarında üretilen ürünler bakımından Patates ürününde büyük bir düşüş yaşanırken, üzüm üretim alanları yerinde saydı. Pancar üretimi ise arttı.

Bölgede son yılların en dikkat çeken alternatif ürünlerinden biri ise fasülye oldu. Fasülye üretimi 2002 yılından bu yana bölgede ciddi oranda arttı. Derinkuyu ve yöresinde son dönemlerde büyük bir artış gösteren ve artık patates ürününün yerini almaya başlayan fasülye üretiminin bu yıl ki hasadın ardından önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.