banner461
banner195

Tarımda kuraklık riski kalktı

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, meteorolojik kuraklığa bağlı tarımsal kuraklık tehlikesinin ortadan kalktığını, ancak geçmiş aylarda yaşanan kuraklık nedeniyle bitkinin normal gelişmesini sağlayamamasına bağlı olarak buğday rekoltesinde geçen yıla göre düşüş beklendiğini kaydetti.

Tarımda kuraklık riski kalktı
21 Mart 2014 Cuma 16:56

banner143
banner134

 etkin, yazılı açıklamasında, meteorolojik kuraklığın "hafif", "orta", "şiddetli", "çok şiddetli" ve "olağanüstü kurak" olmak üzere 5 kategoride sınıflandırıldığını belirterek, buğday başta olmak üzere hububat gelişimi açısından önemli olan 2013 Aralık ile 2014 Ocak-Şubat aylarını kapsayan üç aylık dönemde, "olağanüstü kurak" bir dönemden geçildiğini ifade etti. Söz konusu dönemin 40 yılı aşkın bir süreden bu yana yaşanan en kurak zaman olduğunu dile getiren Yetkin, şunları kaydetti:

"Yine buğdayın gelişmesi açısından çok önemli olan şubat ayı yağış ortalaması bu yıl 24,6 mm'de kalmıştır. Bunun normal olarak 70,4 mm olması gerekiyordu. İklim koşullarının son derece iyi gittiği geçen yıl şubat ayı yağış ortalaması 76,5 mm, yani ortalamanın üzerinde gerçekleşmişti. Bu durumda, buğday gelişimi açısından son derece önemli olan şubat yağışlarında normaline göre yüzde 65,1 geçen yıl şubat ayı yağışına göre ise yüzde 67,9 azalma gözlenmiştir."

Söz konusu dönemdeki yetersiz yağış nedeniyle buğday filizlerinin zayıf kaldığına dikkati çeken Yetkin, mart ayı itibariyle ise ülke genelindeki yağışların mevsim normallerine yaklaştığını belirtti.

Özellikle buğday ekilen bölgelerde yağışların mevsim normallerini aştığını kaydeden Yetkin, "Bu yağışlar, buğdayı kurtardı diyebiliriz, yani meteorolojik kuraklığa bağlı tarımsal kuraklık tehlikesi ortadan kalkmıştır. Ancak geçmiş aylarda yaşanan kuraklık nedeniyle bitkinin normal gelişmesini sağlayamamasına bağlı olarak buğday rekoltesinde geçen yıla göre düşme olması beklenmektedir" değerlendirmesinde bulundu. Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.