banner461
banner195

Tarımsal yatırım projelerine yüzde 50 hibe desteği geldi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tebliğine göre, tarımsal yatırım projelerinde yüzde 50 hibe desteği geldi.Hibe verilecek iller arasında Nevşehir'de var...

Tarımsal yatırım projelerine yüzde 50 hibe desteği geldi
27 Ekim 2014 Pazartesi 13:52

banner143
banner134
Program çerçevesinde Nevşehir'de, yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, soğuk hava deposu, çelik silo, hayvansal orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, alternatif enerji kullanan yeni sera ve alternatif enerji üretim tesisleri konularında yapılacak yatırımlar için başvurular kabul edilecek.

Bakanlık, yayınladığı tebliğle bazı illerdeki tarımsal yatırımları hibe desteği kapsamına aldı. Yüzde 50 hibe ile desteklenecek yatırımlar arasında tarımsal ürün işleme ve depolama, alternatif enerji kaynakları kullanan seralar da var.

Tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulmasına ilişkin bazı tarımsal yatırımlara yüzde 50 hibe desteği geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tebliğine göre ekonomik yatırımlar destekleme programı kapsamında, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesi, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı, tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlar, hayvansal orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması hibe desteği kapsamında değerlendirilecek. Hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe desteği verilecek. Diğer yüzde 50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri kendi kaynaklarından temin etmekle yükümlü kılındı.

Tebliğe göre ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje gideri 1-3 milyon lirayı geçmeyecek. Başvurular altmış gün içerisinde elektronik ağ üzerinden yapılacak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.