banner461
banner195

TKDK 11. Çağrı Dönemine Hazırlanıyor

Nevşehir’de geçtiğimiz yıl kurulan ve 2013 yılı içerisinde 15 Milyon lirayı aşkın projeyi Nevşehir’e kazandıracak olan Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü, 11. çağrı dönemine hazırlanıyor.

TKDK 11. Çağrı Dönemine Hazırlanıyor
27 Ağustos 2013 Salı 10:46

banner143
banner134

 Avrupa Birliğinden 6, Türkiye Cumhuriyeti katkısı olarak ise 2 Milyon liralık hibe ile ilimizde gerçekleştirilecek olan yatırımların 2013 yılı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini kaydeden Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Murat Asiltürk, 11. çağrı döneminin önümüzdeki günlerde açılacağını söyledi.

Asiltürk, “Bilindiği üzere Kurum olarak 2012 Yılı içerisinde kurulduk. Kurum olarak Avrupa Birliğine proje sunabilmek, Hem ulusal akreditasyonu, Avrupa Birliği yetki devri sürecine hazırlanmamız gerekiyordu. Nihayetinde bu süreçleri tamamladık ve Şu anda Avrupa Birliği Yetkisini almış durumdayız. Bununla beraber 9. çağrı döneminde bizde proje kabul ettik. 15 Şubatta başlayan bu çağrı dönemi 26 Mart 2013 tarihine kadar devam etti. Yatırımcılarımızın danışman noktasında sıkıntıları vardı. Ayrıca yatırımcılarımızın bize gelmesi noktasında bu dönemde sıkıntı yaşadık. Ama buna rağmen ciddi manada bir proje kabulü gerçekleştirdik. 18 Milyon 681 Bin liralık bir proje kabulü gerçekleştirdik. 9. Çağrı döneminde sıkıntılı olan yatırımların geri kazanılması adına 10. çağrı dönemine girdik. Biz burada geri çekiymiş projeleri alamadık ama iki yeni proje daha aldık. Toplam 20 Milyon 344 bin liralık bir proje kabulü yaptık. Bu projelerin proje kabulü süreci tamamlananlar ve tamamlanmak üzere olanlar var. Tamamlanan 7 adet proje ile sözleşme imzaladık. Bütün projelerin sözleşmelerini imzaladığımızda toplam 15 Milyon liralık bir proje imzalamış olacağız. Bu 15 Milyon liralık yatırımın 8 Milyon lirasını biz hibe edeceğiz. Bunun 6 Milyon lirası Avrupa Birliği kanalından, 2 Milyon lirası ise Türkiye Cumhuriyeti olarak hibe gerçekleştirilecek. Şu anda projelerimizin yatırım safhaları başladı. Hatta Kavdırlar Et İşleme ve Mezbaha projemizin temelini Sayın Valimiz ve Nevşehir Milletvekillerimiz ile birlikte gerçekleştirdik. Öte yandan Acıgöl organize sanayi bölgesi içerisinde günlük 70 ton süt işleme kapasiteli bir projemizi de Nevşehir’imize kazandıracağız. Bu yatırımlarımız 2013 yılı içerisinde tamamlanması gereken yatırımlarımız. Şu şartlarda bölgemizde Avrupa Birliği Standartlarında üretim yapan 2 Adet süt üretim işletmesi, 1 adet 25 yataklı turizm işletmesi, 1 adet 70 tonluk süt işleme ünitesi, 1 adet günlük 500 kilo gram et işleme kapasiteli et işleme işletmemiz devreye girecek. Sözleşmelerde belirtilen sürelerde bu işletmeler yapılırsa bu yıl içerisinde bu işletmelere paralarını ödeyeceğiz. Şu an itibariyle önümüzdeki 11. Çağrı dönemini bekliyoruz. Kurumumuz bu çağrı döneminin tarihleri ile ilgili kararını vermek üzere. Kamuoyuna yeni çağrı dönemi ile ilgili açıklamaları da önümüzdeki günlerde yapacağız” açıklamasında bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.