banner461
banner195

YÖREX’te Nevşehir standına büyük ilgi

Antalya Ticaret Borsası tarafından, TOBB’nin desteği ve ‘Sizin oraların nesi meşhur’ sloganı ile bu yıl 8‘incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX ziyaretçilerine kapılarını açtı. Fuarda Dışişleri ve Kalkınma Bakanının da ziyaret ettiği Nevşehir standı büyük ilgi gördü.

YÖREX’te Nevşehir standına büyük ilgi
13 Eylül 2017 Çarşamba 14:50

banner143
banner134
Antalya Ticaret Borsası tarafından, TOBB’nin desteği ve ‘Sizin oraların nesi meşhur’ sloganı ile bu yıl 8‘incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX ziyaretçilerine kapılarını açtı. Fuarda Dışişleri ve Kalkınma Bakanının da ziyaret ettiği Nevşehir standı büyük ilgi gördü.
 
Antalya Ticaret Borsası tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle organize edilen ve bu yıl 8’incisi düzenlenen YÖREX, açıldı.
 
‘Sizin oraları nesi meşhur’ sloganıyla düzenlenen fuar 17 Eylül tarihine kadar açık kalacak. Fuar, 70’in üzerinde ilden 125 oda-borsa, 16 kalkınma ajansı, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve firmalar olmak üzere 400’ün üzerinde katılımla açıldı.
 
Açılışa, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Antalya Valisi Münir Karaoğlu, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Nevşehir Ticaret Odası Başkanı Arif Parmaksız, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, AK Parti Merkez ilçe Başkanı Salih Açıkgöz, NTSO Meclis Başkanı Seyit İnce, Ürgüp Ticaret Odası Başkanı Ahmet Aydın ve diğer ilgililer katıldı.
 
Açılış öncesi Amasya Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan ‘Eski Osmanlı ve Türk Kadın Kıyafetleri’ defilesi gerçekleştirildi. Defilede yer alan ay yıldız konsepti kıyafet ve tarihte kurulan Türk devletlerinin yer aldığı bayraklı defile büyük beğeni topladı.
 
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 12 bin yıllık Anadolu topraklarında el emeği ile üretilen yöresel ürünlerin Türkiye’nin vazgeçilmez zenginlikleri olduğunun altını çizdi.
 
 “Anadolu’nun kendisine has ürünleri bizi biz yapan önemli değerlerimizdir" diyen Çandır, "birlikte el birliği ile hareket etmenin sağladığı başarı hikayesidir YÖREX. Bu başarı hikayesi hepimizindir. 7 yılda YÖREX’le ekonomiye kazandırmanın bir memleket meselesi olduğunu, gelecek uşaklar için yöresel ürünlerimizi coğrafi işaretle kalkınmayı sağlamada, kalkınmanın kırsaldan başlatmanın yolundan buradan geçtiğini, göçün engellenmesi, kentlerimizin markalaşmasında yöresel ürünlerin önemli olduğu, bize ait olanları tüketmemiz gerektiğini söyledik. Hala yolun başındayız. Çok yolumuz var" dedi.
 
"Türkiye’nin zenginliği"
 
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, her sene YÖREX’e mutlaka geldiğinin altını çizerek, fuarda adeta Anadolu denilen ulu çınarın gölgesinde yaşayan 80 milyon insanı gördüğünü kaydetti.
 
Her bölgeden, her ilden Türkiye’nin zenginliğinin fuarda sergilendiğine değinen Hisarcıklıoğlu, "coğrafi işaret, yerelin dünya ile buluşmasını sağlıyor. Bu büyük organizasyon kalkınma noktasında yeni bir bilinç inşa etti. Zenginleşme noktasında çok doğru bir alan açtı. Bu işin mimarı ayrı bir takdiri hak ediyor. Antalya ATB Başkanımız Ali Çandır, bir fikir üretti, bu fikrini projeye dönüştürdü. Ülke çapında müthiş bir başarıya imza attı. İşte vizyoner olmak, cesur bir girişimci olmak, budur Ali Çandır başkanımızla iftihar ediyorum" diye konuştu.
 
"Değerimize sahip çıkmazsak, başkası gelir sahiplenir"
 
Fuarda 120’nin üzerinde oda ve borsa olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Bunu çok önemsiyorum zira biz kendi değerimize sahip çıkmazsak, başkası gelir sahiplenir. Oda ve borsalarımız hem YÖREX’e destek veriyor, hem de kendi yöresel ürünlerine sahip çıkıyorlar. Bunların coğrafi işaretlerini alıp, şehirlerine kazandırıyorlar. Yöresel ürünler, coğrafi işaretleme dediğimiz zaman elbette bu ürünleri dışarıya satmak aklımıza geliyor. Oda-borsa camiamız bu konuda da liderlik üstlendi" dedi.
 
"Avrupa’da 3 ürünümüz tescillendi"
 
Şuana kadar 3 ürünün Avrupa’da tescillendiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Gaziantep baklavası, Aydın inciri ve Malatya kayısısı. Bunu başaran Gaziantep Sanayi Odamızı, Aydın Ticaret Odamızı ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odamızı tebrik ediyorum. YÖREX bir vizyon işiydi, odaların-borsaların, yerel kalkınmada ne kadar değerli bir rolü olduğunu kanıtladılar. Burada bir farkındalık meydana getirdik. Her sene daha fazla katılım oluyor. 2 sene önce 132 bin, geçen sene 155 bindi. Bu sene hedef 200 bine ulaşmak. Antalya çok önemli bir iş yaptı. Senelerdir çok büyük bir emek veriyorlardı, attıkları tohum tuttu. Borsamız Antalya için çok güzel işlere imza atıyor. Özellikle Coğrafi İşaretler bugün bu kadar biliniyor ve önemseniyorsa bunda Ali Çandır’ın payı büyük" ifadelerine yer verdi.
 
"Tanıtım açısından önemli"
 
Antalya Valisi Karaloğlu, Antalya’nın Türkiye’nin vitrini, sahnesi olduğunu vurgulayarak, "7 bölgenin 81 ilin yöresel ürünlerinin, yerel renklerinin, kültürel öğelerinin yer alması ve kendilerini ulusal ve uluslararası arenada tanıtması açısından önemlidir. Yöresel ürünlerin markalaşması daha çok ekonomiye katkı vermesi gerek kalkınmanın sağlanması coğrafi işaret alan ürünlerin gelişmesinde YÖREX’in büyük katkısı vardır" diye konuştu.
 
Bakan Elvan: 3’üncü çeyrekte yüzde 7’lik bir büyüme bekliyoruz
 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2017'yılının 3’üncü çeyreğindeki öncü göstergelere bakıldığında yüzde 7’lik bir büyüme beklediklerini söyledi.
 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yöresel ürünlerin tanıtımına gerekli desteği vereceklerini belirterek, "Yöresel ürünlerin hem tanıtımı hem de coğrafi işaret konusunda gereken desteği bakanlık olarak vereceğiz. Küresel dünyada güçlü olarak ayakta kalmanın şartı üretmekten, güçlü bir rekabete sahip olmaktan geçiyor. Güçlü olarak ayakta kalmanın şartı değerlerimizi, küresel ölçekte dolaşıma sokmaktan geçiyor. Bunu yaptığımız takdirde bizi kimse tutamaz" dedi.
 
70 ilden KKTC’den 400'ü aşkın katılımcının, 2 bin yöresel ürününün fuarda sergilendiğinin altını çizen Elvan, "Bu fuar özellikle yöresel ürünlerimizin daha fazla ticari değer kazanabilmesi daha fazla özelikle yurt dışı olmak üzere daha geniş bir coğrafyada satılmasının ve tanıtımın sağlanması, coğrafi işaretler konusunda farkındalığın arttırılması son derece önemlidir. Bu fuar bu 3 hususa katkı sağlıyor. Geçen yıl 150 bin civarında katılımcı olmuş. Bu yıl 200 bin katılımcı beklentisi var. Bu toprakların değerlerini tercih eden yerli ve yabancı ziyaretçilere teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
"Türkiye’nin en önemli saklı güçlerinden biri"
 
YÖREX’in sadece Türkiye’nin yöresel zenginliklerinin ortaya çıktığı bir fuar olarak kalmadığını vurgulayan Bakan Elvan, "İnsanımızın el emeği, göz nurunu ortaya koymakla kalmıyor. Bu fuar Türkiye coğrafyasının sahip olduğu binlerce yıllık medeniyetin günümüze kadar süzüle süzüle gelen değerlerinin bir haritasını oluşturuyor. Bu Türkiye’nin sadece yöresel anlamda değil küresel anlamda da önemli bir zenginliğidir. Dünyanın hiçbir milletinde, ülkesinde bu ölçekte bir zenginliğe rastlayamazsınız. Türkiye’nin en önemli saklı güçlerinden biri de bu yöresel ürünleridir. Nereye giderseniz gidin o yörenin meşhur olan, bilinen binlerce yıllık geleneğe sahip bir üretim anlayışı, el sanatlarında olabilir, tarımsal alanda olabilir mutlaka bir yöresel ürünü görürsünüz" ifadelerini kullandı.
 
"Üretmenin önemi"
 
Bir ürünün kendi ülkesinde markalaşmadan, yaygınlaşmadan küresel ölçekte marka haline gelemeyeceğine vurgu yapan Bakan Lütfi Elvan, "İnsanımız 100’lerce yıldır bu ürünleri üretiyor, kullanıyor. Bu ürünleri biz idare, hükümet olarak siz sektör ve uygulayıcılar olarak nasıl dünyaya tanıtırız, nasıl yaygınlaştırabiliriz, bunun hesabını yapmak zorundayız. Çünkü küresel dünyada güçlü olarak ayakta kalmanın şartı üretmekten, güçlü bir rekabete sahip olmaktan geçiyor. Güçlü olarak ayakta kalmanın şartı değerlerimizi, küresel ölçekte dolaşıma sokmaktan geçiyor. Bunu yaptığımız takdirde bizi kimse tutamaz. Bunu yaptığımız takdirde sadece yöremiz için ülkemiz için değil, dünya için üretiriz. Pazarımız sadece Antalya, Türkiye olmasın. Pazarımız 7.5 milyar insanın yaşadığı dünya olsun. Bu konuda üreticimizin her zaman yanındayız destekçisiyiz" dedi.
 
Yöresel ürünlerin hem tanıtımı hem de coğrafi işaret konusunda TOBB ve Bakanlık olarak gerekli desteği vereceklerinin altını çizen Bakan Elvan, "Kalkınma ajansları yöresel ürünlerin tanıtımı daha fazla ticari değere sahip olması açısından ne gerekiyorsa bu destekleri sağlayacağız" ifadelerine yer verdi.
 
"Ekonomimiz büyümeye devam edecek"
 
"Ekonomimiz adeta düşman çatlatıyor" diyen Bakan Elvan, "2016 yılında FETÖ’cü hainler tarafından bir darbe girişimi yaşadık. Böyle bir girişim başka ülkede olsaydı ekonomisi allak bullak olurdu. Ama Türkiye ekonomisi bu ağır travmayı hızla atlattı. Hükümet olarak tedbirlerimizi aldık. Üretici ve sanayiciyi rahatlatacak uygulamaları hızla devreye soktuk. Bunun sonucunda ekonomimiz 2016 yılında yüzde 3.2 oranında büyüme gerçekleştirdi. 2017 yılında bir takım uluslar arası kuruluşlar Batı dünyasının yazılı ve görsel basını Türkiye ekonomisin çökeceğini büyüme gösteremeyeceğini ifade eden çok sayıda yazı ve açıklamalar oldu. 15 Temmuz sonrasında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu düşürmek için adete yarışa girdiler. Ama bekledikleri gibi olmadı, hükümet olarak biz merkez bankasının aldığı tedbirlerle ekonomimiz büyüdü ve büyümeye devam edecek" dedi.
 
"Üçüncü çeyrekte yüzde 5'lik büyüme bekleniyor"
 
Bakan Elvan konuşmasına şöyle devam etti:
"2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5.2’lik bir büyüme gerçekleştirdik, ikinci çeyrekte 5.1 büyüme gerçekleşti. 3’ncü çeyrekte de öncü göstergelere bakıldığında yüzde 7’lik bir büyüme bekliyoruz. Türkiye büyümeye ve güçlenmeye devam edecektir. Ancak buradan yüzde 5’lik bir büyüme bizim için yeterli değildir. Büyüme politikasını daha da yukarı çekecek ciddi adımları atacağız. Biz 2023, 2053 yılı hedeflerimize daha hızlı ulaşmanın yolunu açacağız. Bunun yolu üretimden, yatırımdan ve ihracattan geçiyor. Türkiye’nin rekabet gücünün çok daha yüksek noktalara ulaşmasından geçiyor. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracatı son bir yolda önemli artış gösterdi. Bu yeterli değil ancak bu alanda çalışmalarımızı daha da yoğunlaştıracağız. Rekabet gücümüzü arttıracak katma değeri yüksek üretimi, bizim için önemli değer olan bugüne kadar farkında olmadığımız yöresel ürünleri daha çok tanıtmak daha çok katma değerli şekilde dünyaya pazarlamak bizim en önemli görevlerimiz arasındadır. Bu konuda gereken her türlü çabayı sarf edeceğiz."
 
Bakan Çavuşoğlu: Çin piyasasına giriyoruz
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'den Çin'e tarım ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını belirterek, "Bu sene, kiraz mevsiminin sonuna doğru kiraz ürünleriyle ilgili engeller kalktı. Şimdi bazı meyvelerle ve süt ürünleriyle ilgili engeller de kalkıyor. Tüm engelleri kaldırarak, Çin gibi büyük bir piyasaya giriyoruz." dedi.
 
Bakan Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmada, YÖREX'e katılımcı sayısının ve fuarın kalitesinin yıldan yıla arttığını söyledi.
 
Fuarı uluslararası niteliğe kavuşturmak istediklerini belirten Çavuşoğlu, "Uluslararası fuar olması demek dünyanın her yerinden firmaların gelip, burada stant açması demek değildir. Uluslararası fuar olması demek, Türkiye'nin her yerinden burada sergilenen ürünlerin dünyanın her yerine pazarlanması demektir. Elbette KKTC'den ve bazı kardeş ülkelerden de stantlar gelip, kurulabilir. Bunu yapabilmek için dünyanın her yerinden alım heyetleriyle üreticilerimizi ve ürünlerimizi buluşturmamız lazım." diye konuştu.
 
Antalya'da daha önce sağlık, spor ve alternatif turizm üzerine düzenlenen HESTOUREX fuarına 170 ülkeden 4 bin 30 alım heyeti katıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, fuarda yaklaşık 10 milyar liralık sözleşme imzalandığını ifade etti. Çavuşoğlu, söz konusu fuarda sadece Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bir Rus sigorta firmasıyla 20 bin Rus'un tedavisi için sözleşme yaptığını anlattı.
 
Çin pazarı
 
YÖREX'in de uluslararası boyuta taşınması için bakanlık olarak elinden geleni yapacağını ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Tarım ürünlerinin yurt dışına ihracatında da ciddi artış var. Antalya'daki, Türkiye'deki rakamlar ortada. Demek ki bir taraftan kalite, üretim artıyor, bir taraftan coğrafi işaret dahil markalaşma süreci hızlı şekilde devam ediyor. Üreticilerimize çağrıda bulunmak 
 
istiyorum. Artık Çin'e tarım ürünlerimizin ihracatının önündeki engeller kalkıyor. Bu sene, kiraz mevsiminin sonuna doğru kiraz ürünleriyle ilgili engeller kalktı. Şimdi bazı meyvelerle ve süt ürünleriyle ilgili engeller de kalkıyor. Tüm engelleri kaldırarak, Çin gibi büyük bir piyasaya giriyoruz. Özellikle bu ürünlerin, yani kiraz gibi benzeri ürünlerin Türkiye'de üretiminin artırılmasında fayda var. Burdur ve Ispartamıza güzel haberi vermek istedim."
 
Bakan Çavuşoğlu, Antalya'nın fuarların da merkezi olmaya başladığını, sadece bir iki sektörün merkezi olmanın yetmeyeceğini, markalaşmak için bu tür fuarların sayısını artırmak gerektiğini vurguladı.
 
Dış politika
 
Dış politikayla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Çavuşoğlu, "Dış politikada dostun sayısını artırmak, düşmanın sayısını azaltmak önemlidir. Elbette tüm dünyada söz sahibi olmak her ülkenin hayalidir. Biz de Türkiye olarak son 15 yılda bunu başardık, başarıyoruz." dedi. Dün 2 Pakistan ve Katar Dışişleri Bakanlarını ağırladığını, yarın Fransa ve Kuveyt Dışişleri Bakanlarını misafir edeceklerini, cuma günü de Katar Emiri'nin geleceğini belirten Çavuşoğlu, "İki gün sonra New York'a gidiyoruz, Genel Kurulda yoğun temaslarımız olacak. Türkiye'nin sesini her yerde olduğu gibi orada da Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber duyuracağız." diye konuştu.
 
Dış politikanın en önemli unsurunun ekonomik ilişkileri güçlendirmek olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, bu nedenle birçok ülkeyle ikili düzeyde serbest ticaret anlaşması imzalamak için müzakereleri sürdürdüklerini belirtti.
 
Çavuşoğlu, serbest ticaret anlaşması mümkün değilse, bazı ürünleri korumak gerekiyorsa tercihli ticaret anlaşması imzaladıklarını, sadece ikili ülkelerle değil bölgesel ekonomik örgütlerle serbest ticaret anlaşması müzakerelerini Ekonomi Bakanlığı ile yürüttüklerini anlattı.
 
Fuarın açılışını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Nevşehir Milletvekili ve Divan Katibi Üyesi Mustafa Açıkgöz, Nevşehir Ticaret Odası Başkanı Arif Parmaksız, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, ATB Başkanı Ali Çandır, çok sayıda oda başkanı ve katılımcı gerçekleştirdi.
 
Açılışın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Antalya Valisi Münir Karaoğlu ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Nevşehir standını ziyaret etti.
 
Protokol heyetini NTSO Başkanı Parmaksız, NTB Başkanı Salaş ve diğer ilgililer karşıladı.
 
Protokol heyeti Nevşehir’in meşhur kabak çekirdeği ve kuru üzümü ikram edildi.
 
Öte yandan vatandaşlar da Nevşehir standına büyük ilgi gösterdi.
 

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.