banner461

65 yaş üstü vatandaşlara seyahat için izin şartı getirildi!

Sokağa çıkma yasağına ek olarak 65 yaş üstü vatandaşlara bir yerden bir yere seyahat etmeleri için izin alma mecburiyeti getirildi.

banner503
65 yaş üstü vatandaşlara seyahat için izin şartı getirildi!
25 Mart 2020 Çarşamba 15:13

banner143
banner134

Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında riskli konumda bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu araçlarda seyahat etmeleri sınırlandırılması nedeniyle bu vatandaşlarımıza Seyahat İzin Belgesi Düzenleme Usulleri belirlendi.

Bu nedenle, Seyahat İzin Belgesi almak isteyen vatandaşlarımız; 

İkametgâh adresine gitmek, yakının cenaze törenine katılmak, kronik bir rahatsızlığı dolayısıyla il içinde veya başka bir ilde doktor randevusu olmak, diyalize girmek gibi çok zorunlu hallerde 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan vatandaşımız; 112, 155, 156 hatlarını arayıp talebini iletecek, talep 112 sağlık görevlileri tarafından yerinde incelenecek, özellikle talep sahibi şahsın sağlık kontrolü yapılacak, seyahat etmesinde sakınca görülmeyen kişi için “Seyahat İzin Belgesi” düzenlenecek, seyahat izin belgesini nihai olarak İl merkezinde Vali, ilçelerde bizzat ilçe kaymakamı imzalayacaktır. 


Vali ve kaymakam dışında hiç bir merci seyahat izin belgesi imzalayamayacak, imzalanması durumunda geçerli olmayacağı gibi imzalayan hakkında yasal işlem yapılacaktır.


Seyahat izin belgesi çok zorunlu ve istisnai durumda düzenlenecek olup, yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, kurum il müdürleri, muhtarlar, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri vb. olmak üzere kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenler dışında hiç bir şekilde 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına müsaade edilmeyecek ve hiç bir şekilde seyahat izin belgesi düzenlenmeyecektir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.